iDNES.cz

Smogu bylo o uplynulé zimě méně. Přesto i letos Ostravsko trápil

  18:30
Ve srovnání se zimou o rok dříve byla ta právě uplynulá o stovky hodin smogu kratší. Ani tak ale nemá Moravskoslezský kraj důvod k radosti. Už jedenáct míst má od začátku roku za sebou víc prašných dní, než činí limit pro celý rok.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zima je u Ostravanky Anety Blaškové už několik let stejná. Časté návštěvy dětského lékaře, pravidelné používání inhalátorů, týdny strávené na ozdravném pobytu v lázních. Její pětiletá dcera trpí astmatem a trápí ji opakované nemoci dýchacích cest. Špatný stav ovzduší podle ní celou situaci komplikuje. Když je smog, pozná to.

„Letos se holka držela, kritické to začalo být až koncem ledna. Dny, které v únoru a březnu strávila ve školce, bych mohla spočítat na prstech jedné ruky,“ popsala letošní zimu Aneta Blašková. Období, kdy prach přesahuje limity, nemá ráda.

„Zarudnou jí oči, více kašle. Problém je i to, že když při kašli potřebuje chladný vzduch, někdy se prostě nedá vyvětrat,“ upozornila dvaatřicetiletá žena. V zimě mění i návyky, třeba ráno do školky chodí s dcerou jinudy, ne kolem čmoudících domků.

Nejzasaženější smogem jsou Věřňovice

Za lepším vzduchem na ozdravné pobyty musí stovky ostravských dětí, krajská metropole patří k nejznečištěnějším místům v republice. Ač ji letos v zimě smog nesvíral tak dlouho jako rok předtím, láme rekordy. Radvanice mají od začátku roku za sebou 52 dní s nadlimitním množstvím prachu v ovzduší. Přívoz 47 dní. Tedy mnohem víc než 35 dní, které jsou podle legislativy maximem pro celý kalendářní rok.

Absolutním rekordmanem i letos zůstávají Věřňovice na Karvinsku. S 56 nadlimitními dny od začátku roku i s nejvyšší letošní naměřenou koncentrací prachu v ovzduší. Ta 4. března atakovala pětiapůlnásobek denního limitu. „Naše stanice leží nízko, v nivě řeky Olše. A velmi blízko polských hranic, proto trhá rekordy. Tady i na polské straně je hodně malých zdrojů,“ řekl Pavel Buzek, starosta Dolní Lutyně, jejíž místní částí Věřňovice jsou.

V první desítce nejhorších míst v České republice je všech deset z Moravskoslezského kraje. Třeba Karviná, Rychvald, Havířov či Český Těšín. Už teď jsou na webu Českého hydrometeorologického ústavu kvůli počtu dní s nadlimitní denní koncentrací prachu v ovzduší zvýrazněny červeně, a to i přesto, že smogu přes zimu nebylo tolik jako zimu o rok dřív.

Zima 2017/2018 a smog

  • Koncem roku 2017 a v lednu 2018 nebyla žádná smogová situace, prach překračoval limity jen místy a krátce, obrat přišel 8. února.
  • Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko nakonec čelilo 3 smogovým situacím, trvaly 304 hodin, z toho 156 hodin platila regulace (o rok dříve 760 hod. smogových situací, z toho 249 hod. regulace).
  • Třinecko mělo 2 smogové situace o 201 hodinách, z toho 103 hodin regulace (loni v zimě 462, respektive 242 hodin).
  • Zbytek kraje čelil 1 situaci o 120 hodinách, bez regulace (předchozí zima 400 hod.). Zdroj: www.chmi.cz

„V loňské smogové sezoně škodliviny v ovzduší trápily celou republiku s výjimkou několika málo oblastí, letos se znečištění omezilo opět na oblast severní a menší části střední Moravy,“ uvedla Blanka Krejčí z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Hodnotit zatím meteorologové mohou podle počtu a délky vyhlášených smogových situací. Intenzita znečištění a další parametry se ještě zpracovávají. Lepší čísla jsou následkem klidného nástupu zimy.

„Konec roku 2017 byl rozptylově příznivý a nikde v České republice nebyly v posledních třech měsících roku 2017 vyhlášeny smogové situace,“ upřesnila Krejčí. První smogovou situaci meteorologové vyhlásili až v únoru 2018. „Leden byl teplotně silně nadnormální, z čehož vyplývaly zlepšené rozptylové podmínky,“ vysvětlila meteoroložka.

Kraj má tak po zimě 2017/2018 za sebou o stovky hodin smogu méně než rok předtím. „Celková doba trvání smogových situací i regulací byla letos na začátku roku ve všech zasažených oblastech smogového varovného a regulačního systému kratší než ve stejném období loňského 1. čtvrtletí,“ doplnila Krejčí.

Podle lékařů je to však pořád moc. „Když máte za sebou šedesát dní nadlimitních koncentrací škodlivin v ovzduší v roce, jako je tomu na Ostravsku, minimálně to výrazně zvyšuje nemocnost dýchacího ústrojí u dětí,“ sdělil Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Podle výsledků jeho výzkumů dlouhodobě škodliviny v ovzduší urychlují stárnutí organismu, zvyšují riziko kardiovaskulárních nemocí a negativně ovlivňují první měsíce těhotenství.

zpět na článek