iDNES.cz

Vítkovice Heavy Machinery čeká reorganizace, pomůže miliardář Strnad

  12:10,  aktualizováno  13:41
Ze složité situace, kdy firma nemá peníze na profinancování výroby, má společnosti Vítkovice Heavy Machinery pomoci zakladatel společnosti Czechoslovak Group Jaroslav Strnad. Firma požádala soud o schválení takzvané předbalené reorganizace. Strnad za pomoc získá 51 procent akcií.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery je v problémech, pomoci jí má majitel kopřivnické Tatry. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na podzim nevyplacené mzdy, v zimě přiškrcená výroba a zaměstnanci čekající na zavolání doma s 80 procenty platu. Tak vypadá současná situace společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM), stěžejní firmy vítkovického strojírenského impéria Jana Světlíka.

To se zřejmě brzy změní. Vítkovicím má pomoci Jaroslav Strnad, zakladatel společnosti Czechoslovak Group. Tu před časem předal synovi. Ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery se Jaroslav Strnad angažuje prostřednictvím firmy SPV - VTK

„V pátek 9. března 2018 byl dlužníkem k insolvenčnímu soudu v Ostravě odeslán insolvenční návrh spolu s návrhem na reorganizaci, v jejímž rámci by došlo k očištění VHM od stávajících dluhů a zajištění provozního financování pro obnovení výroby,“ řekl Andrej Čírtek, mediální zástupce SPV - VTK.

„Na základě dohody s věřiteli, kteří podporují řešení situace předlužené firmy reorganizací, by měl Jaroslav Strnad získat ve společnosti VHM většinový podíl 51 procent akcií. Nový vlastník také přivede do společnosti nové manažery k posílení stávajícího vedení,“ dodal Čírtek.

Majitel Tatry Jaroslav Strnad (vpravo).

„Na základě uzavřených dohod VHM požádala soud o schválení tzv. předbalené reorganizace, která zapojení investora umožní - jak pro financování reorganizace, tak k zajištění finančních toků pro výrobu,“ vysvětlila tisková mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

„Pro zachování provozu VHM jsme se dohodli s klíčovými věřiteli, kteří souhlasili se vstupem investora a s rámcem vypořádání během reorganizace.  Tím končí pro okolí VHM i zaměstnance období nejistoty a začíná oživení VHM,“ uvedl předseda představenstva VHM Martin Žák.

Podle Jaroslava Strnada ale firma stále ještě nemá vyhráno.

„Jsou ve velmi složité situaci. Pokud se projekt reorganizace, na kterém pracujeme, bude realizovat, bude VHM hledat obchodní synergie i se společnostmi skupiny CSG, ale nebude se jednat o žádné kapitálové propojení. Společnost VHM by stála mimo skupiny CSG,“ uvedl Strnad.

„Všichni si musí uvědomit, že i v případě realizace navrhované reorganizace VHM nedojde ke kouzelnému vyřešení problémů. Jedná se o začátek velmi obtížného období. Do tohoto období by ale VHM mohla vstoupit očištěná od dluhů a s dostatečným provozním financováním,“ dodal průmyslník.

Společnost SPV - VTK náležela do konce února společnosti Czechoslovak Group, následně si ji na sebe převedl Jaroslav Strnad osobně.

Problémy VHM se táhly už delší dobu. Například na podzim loňského roku, v říjnu, nedostali zaměstnanci výplaty v termínu.

Letos v lednu jim Česká správa sociálního zabezpečení obstavila účet kvůli nezaplacenému pojistnému, ve stejné době pak firma poslala své zaměstnance domů, s 80 procenty platu. Kvůli nedostatku provozního kapitálu totiž nebyla schopna financovat výrobu.

Na konci roku VHM navíc, bez výraznějšího vysvětlení, opustil generální ředitel Martin Bednarz. Toho si do VHM přivedl, coby zkušeného krizového manažera, generální ředitel Vítkovic Libor Witassek. I on už ale svůj post, krátce před svým kolegou, opustil.

Bednarz přišel do VHM z postu generálního ředitele kopřivnické Tatry, která patří právě Jaroslavu Strnadovi. Ten vedle toho v Moravskoslezském kraji vlastní mošnovskou opravnu letadel Job Air Technic.

Jak Tatru, tak Job Air Technic Strnad koupil v okamžiku, kdy se firmy potácely na hranici konkursu, po převzetí se jim začalo dařit.

Autor:
zpět na článek