iDNES.cz

Skupina vzácných makaků lvích se rozrůstá. Ostravská zoo ji chce stěhovat

  8:08
V přírodě patří makakové lví mezi nejohroženější druhy makaků, v ostravské zoo se jim ale daří. Tamní skupina se teď rozrostla na 14 členů. A tím to nekončí.

Mládě makaka lvího | foto: Pavel Vlček

„Vzácní makaci lví se u nás úspěšně rozmnožují. Zatím poslední mládě se narodilo 20. února,“ řekla mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Podotkla, že tento druh primátů chová zoo od roku 1978 a už se jim podařilo odchovat 42 mláďat. Matkou posledního je zkušená 13letá samice, která už v Ostravě odchovala tři mláďata a dobře pečuje i o čtvrtého potomka. Otcem je 23letý samec, který byl na doporučení koordinátora Evropského záchovného programu pro makaky lví připojen ke skupině teprve loni v létě.

„Vzhledem k početné skupině bylo důležité, aby byl samec zkušený, klidný a dovedl si zjednat pořádek, aby se tak snížila pravděpodobnost zranění či zabití cizích mláďat. Tento jev nazývaný infanticida, kdy nový vůdčí samec zabíjí mláďata po svém předchůdci, je přirozený a v přírodě známý u řady primátů, ale také u kopytníků,“ vysvětluje vrchní chovatelka primátů v zoo Jana Kanichová.

Ve skupině je naštěstí klid, který nenarušil ani příchod nového člena. Mládě totiž patří dominantní samici, která má u ostatních respekt. Ošetřovatelé však zaznamenali říji u všech samic, takže očekávají postupné rození dalších mláďat.

Skupina žije ve starém pavilonu opic. Zoo ho chce zbourat a zvířata přestěhovat do lepších podmínek. „Víme, jak bude moderní expozice s velkým výběhem pro makaky vypadat a že bude u pavilonu Tanganika. Ale nevíme, kdy bude hotová. Záleží i na tom, kdy získáme peníze na stavbu,“ dodala Nováková.

zpět na článek