iDNES.cz

Padesát let od prvního zlata. Podívejte se, jak se slavil Raškův triumf

  9:22
Snad nikdy předtím se náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm nezaplnilo tolika nadšenými lidmi. A zcela nepochybně ani nikdy potom. Dnes je tomu přesně padesát let od okamžiku, kdy skokan na lyžích Jiří Raška na středním můstku na olympiádě ve francouzském Grenoblu získal první „zimní“ československou zlatou medaili.

Na Raškových ramenou tehdy čtyřletá dcera, která se později jako provdaná Mazochová stala matkou dalších skokanů na lyžích Jana a Jiřího. | foto: Archiv Jiřího Sedláčka

O několik dnů později olympijského vítěze přivítal rodný beskydský Frenštát pod Radhoštěm. Na náměstí se tehdy údajně vměstnalo neuvěřitelných deset tisíc příznivců.

Někteří dokonce vylezli na stromy, aby Rašku viděli. „Bylo to krásné. Navíc Jirku tahle sláva vůbec nezměnila, byl pořád stejně skromný. A kdo tehdy na náměstí byl, tak na něco takového nemůže zapomenout,“ líčil výjimečné okamžiky bývalý dlouholetý předseda frenštátských skokanů Jiří Sedláček.

MF DNES Sedláček poskytl ke kulatému výročí sérii unikátních fotografií přibližujících tehdejší raškománii.

„Je od více autorů, ale nejvíce jich nafotil Zdeněk Holačka. Fotky se objevily v prvním vydání knížky Pohádka o Raškovi od Oty Pavla. Ale v poslední době nikde nebyly, což je škoda,“ dodal 78letý Sedláček.

První olympiáda zklamání, druhá triumf

Jiří Raška se narodil 4. února 1941 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Když měl devět let, zemřel mu otec na leukémii. Začínal jako sjezdový lyžař, ale brzy utekl ke skokanům na lyžích a záhy se dostal do legendární reprezentační party trenéra Zdeňka Remsy.

Vzpomínáte?

Byli jste v únoru 1968 na frenštátském náměstí při oslavách Raškova zlata? Poznali jste se na fotografiích?

Napište své vzpomínky na emailovou adresu: josef.gabzdyl@idnes.cz

 Na olympiádě v rakouském Innsbrucku v roce 1964 se ještě do závodů nedostal, ale o čtyři roky později ve francouzském Grenoblu už slavil dvě medaile. Na středním můstku slavně zvítězil, z velkého přidal stříbrný kov.

Na „domácím“ mistrovství světa ve Vysokých Tatrách v roce 1970 si na velkém můstku doskočil pro stříbrnou medaili, o rok později vyhrál známé Intersport turné a vévodil i mistrovství světa v letech na lyžích.

Raška ve společnosti Zátopka a Daňka

Po skončení závodní kariéry dlouho trénoval, v letech 1994 až 1996 byl dokonce reprezentačním trenérem. Mnoho závodníků vychoval i v rodném Frenštátě, například Jakuba Jandu.

Angažoval se i v mimosportovní oblasti. Jako signatář manifestu Dva tisíce slov z roku 1968 měl problémy s tehdejším komunistickým režimem, později působil coby frenštátský zastupitel.

Zemřel po těžké nemoci 20. ledna 2012 v novojičínské nemocnici, v září byly jeho ostatky uloženy na Valašském Slavíně v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde spočívají i další sportovní legendy, například běžec Emil Zátopek nebo diskař Ludvík Daněk.

Frenštát vzpomíná na kulatiny Raškova zlata

6. února 2018

Autor:
zpět na článek