iDNES.cz

Přímá volba ano, ale s jinými pravidly, namítají starostové

  18:26
Pochybnosti znějí z radnic v souvislosti s možností přímé volby starostů či hejtmanů. Tuto variantu v současnosti nejvíce prosazuje Okamurova SPD, v lednu se jí dokonce zabývala i vláda a přijala neutrální stanovisko, že se tato vize musí dopracovat. Radní ji sice zcela nezavrhují, ale hned varují před chaosem.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

O podpoře přímé volby opakovaně hovoří i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Tento nový prvek vůle voličů však má podle současných představitelů radnic a krajského úřadu řadu záludností, které je nutné vyřešit.

Podle moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO) je nicméně přímá volba správnou myšlenkou.

„Současný způsob svádí k politikaření, například když se všichni domluví proti vítězi voleb a odstaví jej,“ poukázal hejtman například na povolební situaci v Hradeckém kraji, kde v roce 2016 zbývající strany vyšachovaly vítězné hnutí ANO.

„Tento problém přímá volba řeší, ale naopak hrozí to, že starosta bude například ze strany, která v zastupitelstvu skončí v opozici,“ přiblížil jedno z nebezpečí hejtman.

Pak by se podle něj mohlo stát, že se povede politická válka mezi koalicí a starostou či hejtmanem.

„Proto musejí být jasně vytyčené kompetence. Je nutné stanovit práva a povinnosti přímo volených hejtmanů,“ říká Vondrák.

Teprve po přesném nastavení pravidel si dovede představit přímou volbu hejtmana při dalších krajských volbách v roce 2020.

Starostka roku přímou volbu nepodporuje

Podobně hovoří primátor Ostravy Tomáš Macura, Vondrákův stranický kolega.

I on považuje za zásadní precizní dopracování podmínek přímé volby starostů. Jinak by například zastupitelé mohli přímo voleného starostu záhy odvolat, případně zcela odstavit od rozhodování.

A naopak, neodvolatelný přímo zvolený starosta by měl takřka neomezenou moc.

„Pak by nejenže nedošlo ke kýženému zefektivnění činnosti místních a krajských samospráv, ale hrozilo by jejich paralyzování,“ varoval Macura. Dodal, že na rozdíl od prezidenta je primátor jedním dílem kolektivního rozhodování.

Nesouhlasný postoj má k návrhu Ludmila Bubeníková (STAN), starostka Velké Polomi, obce nedaleko Ostravy. Loni získala za Svaz měst a obcí titul Starostka roku, přímou volbu si však vůbec nepřeje. Podle ní by nic pozitivního nepřinesla.

„Nedejbože aby byl zvolen starosta s jiným přesvědčením než vítězná politická strana s většinou mandátů v zastupitelstvu. Čekalo by ho jen a jen trápení,“ zmiňuje možnou temnou politickou budoucnost.

Autor:
zpět na článek