iDNES.cz

Hororová žába i mnohonožky. Pavilon evoluce zabydlují zvláštní tvorové

  17:56
Nenápadní, ale zajímaví. Takoví jsou obyvatelé čtyř nových miniexpozic v Pavilonu evoluce v ostravské zoologické zahradě. K vidění je tam hororová žába, obří mnohonožka, tenká jehla, drobná patetra, bahník i halančíci - rybky, o nichž si afričtí domorodci dlouho mysleli, že prší z nebes.

Novým zvířecím druhem, který se zabydluje v ostravském Pavilonu evoluce, je mnohonožka kamerunská. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Pavilon evoluce jsme budovali hlavně pro šimpanze a kočkodany Dianiny. Otevírali jsme ho v dubnu před třemi lety s představou, že tam bude žít asi dvě stě zvířat, ale dnes už jich je kolem tří stovek. Asi stovka reprezentuje přes třicet evolučně zajímavých tvorů z deštných lesů západní Afriky. A stále zbývají v pavilonu volná místa, která chceme postupně zaplnit,“ líčí vedoucí zoologického oddělení Jiří Novák.

K novinkám patří například dvě miniexpozice v chodbě před toaletami a prosklenou vyhlídkou do voliéry pro lidoopy. Terárium s potůčkem a malým bazénkem obývají bizarní vlasatice třásnité neboli hororové žáby. V ohrožení totiž umí nepřítele bolestivě zranit ostrým „drápem“.

„Je to kostěný výrůstek, který žába z těla snadno odlomí a po čase jí doroste další,“ vysvětluje Novák.

I proto si musela ošetřovatelka minulý týden při vypouštění sedmi vlasatic do nového domova dávat dobrý pozor a chránit se rukavicemi.

Žáby, jejichž samcům v době rozmnožování obrůstají boky kožními výrůstky - „vlasy“, dovezla zoo z Afriky. A s nimi i mnohonožky kamerunské do další nové miniexpozice, která je v prvním patře pavilonu. Bezobratlý tvor vypadá jako tlustá černá žížala, která má však i více než 300 párů rezavých nožek a patří k největším mnohonožkám světa, dorůstá délky až 20 centimetrů.

K novým druhům v zoo patří nyní ještě dva zástupci ryb ve společném akváriu - jehla obrovská, příbuzná mořskému koníkovi, která měří až 20 centimetrů, a drobná patetra Powellova, jež měří jen okolo 1,6 centimetru.

Samostatná akvária teď patří i rybkám halančíkům a bahníkovi západoafrickému, který má plíce, proto dokáže v přírodě přežít i období sucha. „Dřív žil v bazénu, ale často se ukrýval. V akváriu ho představíme lépe,“ líčí Novák.

zpět na článek