iDNES.cz

Desítky starších lékařů z Moravskoslezského kraje zvažují zrušení ordinace

  18:56
Velké obavy, malé naděje a hlavně stresující nejistotu zažívají lékaři, kteří se chystají na elektronické novinky ve své praxi: od ledna to mají být e-recepty, od března EET. Za měsíc a půl ale budou zřejmě v nervech tisíce pacientů, až zjistí, že jejich praktický lékař nebo zubař ze dne na den zrušil ordinaci.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Lékaři musí nahlásit krajskému úřadu ukončení své praxe 60 dní předem. Podle informací, které zatím máme, se v regionu chystá na konci roku uzavřít ordinace 21 lékařů. Z toho jeden praktický lékař pro dospělé, tři ambulantní pediatři a pak hlavně stomatologové,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

Připustil, že řada lidí se může dostat do nepříjemné situace, protože ne všude bude za lékaře v dané lokalitě náhrada.

„Bude to komplikace, ale ne tragédie. Současně vznikají v kraji nové ordinace a sítě ambulancí – každý měsíc máme asi patnáct výběrových řízení. Lékaři, kteří skončí, odevzdají zdravotnickou dokumentaci krajskému úřadu, kde o ni mohou lidé zažádat, až si najdou nového lékaře,“ dodal náměstek.

Malá naděje na odložení e-receptů přetrvává

Problém je, že ordinací, které zaniknou, může být mnohem víc. Jejich skutečný počet ještě nikdo nezná. Řada lékařů se teprve rozhoduje. Čekají, jak to dopadne s e-receptem, který by měli povinně vydávat od 1. ledna.

Především lékaři v důchodovém věku stále doufají, že stát nakonec start novinky odloží. Zatímco pro mladé je elektronizace „jen“ nepříjemnou komplikací, která znamená starosti a výdaje navíc, pro seniory, kteří dosud třeba ani nepracují s počítačem, je to nepřekonatelná překážka.

„Malá naděje, že by se e-recepty mohly odložit, tu je. Hlavně proto, že celý systém není dobře připravený a ne všude funguje vysokorychlostní internet,“ nastínil předseda Sdružení praktických lékařů ČR v Moravskoslezském kraji Zdeněk Hromek.

Dodal ale, že jistého není nic – ani to, kolik lékařů kvůli e-receptům skutečně ukončí pracovní kariéru a zruší ordinace. „Když jsme kvůli tomu v říjnu stávkovali, měl jsem informace nejméně o osmi praktických lékařích z kraje, kteří s e-recepty pracovat nechtějí,“ dodal praktický lékař z Karviné.

Někteří lékaři chtějí krajskou pomoc

Slova Hromka potvrdili i starší lékaři oslovení MF DNES. Zrušení praxe neohlásili, ale jsou připraveni udělat to ze dne na den a zdůvodnit třeba nemocí. Kdyby totiž v rozporu s nařízením nevydávali e-recepty, hrozila by jim pokuta až dva miliony.

„Chystáme se na změny, ale ne všichni máme certifikát nutný k vystavování e-receptů. Stále navíc nevyšla prováděcí vyhláška. Takže nic nevíme a čekáme,“ říká praktická lékařka pro dospělé z Ostravy-Poruby.

Někteří lékaři chtějí pomoc od kraje.

„Mám dvě pracoviště. Chystám se požádat krajský úřad o příspěvek na pořízení počítače a nutných programů. Kvůli e-receptům musím do každé ordinace investovat 25 tisíc korun. Pokud mi kraj nepomůže, jednu z ordinací na konci roku zruším. Tu, která je v horší lokalitě a nevyplácí se,“ nastínil starší ostravský pediatr.

Náměstek hejtmana nevěří, že by se start e-receptů ještě podařilo odložit. Domnívá se také, že lékaři, kteří mají více pracovišť, mohou vše vyřešit jedním notebookem s jedním programem.

Podle lékaře, který chce žádat o příspěvek, to ale nejde z více důvodů, mimo jiné i kvůli komplikacím s připojením k internetu v jedné z ambulancí. “Musím mít PC stále připojené k tiskárně,“ vysvětluje.

“V případě odůvodněné potřeby se budeme snažit starším lékařům vyjít vstříc a podpořit zachování ordinací. Peníze najdeme,“ ujistil Martin Gebauer.

zpět na článek