iDNES.cz

Škola vás nic nenaučí, nikdy to nesmíte vzdát, říká kadeřník celebrit

  12:56
Kadeřník Jakub Angelo Guzsi z Frýdku-Místku tvořil účesy i soutěžícím Miss Princess nebo Muže roku. Pracoval i jako technolog pro známou španělskou kosmetickou značku Salerm. Dnes už se naplno věnuje práci ve svém vlasovém studiu.

Kadeřník Jakub Angelo Guzsi razí motto: „Vkus spočívá v jednoduchosti, nevkus spočívá v nepochopení jednoduchosti.“ | foto: Jan Smekal, MF DNES

Dostal pod ruce i takové celebrity, jako jsou Radka Kocurová, Eva Decastelo nebo Monika Marešová. Už ve svých dvaadvaceti letech školil o generaci starší kadeřníky. Sám přitom tento obor nestudoval. Ke kadeřnictví se Jakub Angelo Guzsi z Frýdku-Místku dostal až během kurzu po maturitě.

Odmala měl výtvarné cítění, vždycky rád kreslil. I proto Jakub Angelo Guzsi vystudoval střední uměleckou školu, a sice obor módní návrhář. Už při studiu tak jezdil po různých módních přehlídkách.

„Bylo to zajímavé, moc se mi to líbilo, bavilo mě všechno kolem toho, ale věděl jsem, že módní návrhář nikdy nebudu. Rozhodl jsem se, že budu česat modelky,“ uvedl Guzsi, který si tak po maturitě udělal kadeřnický kurz a hned začal stříhat. Netrvalo dlouho a začal jezdit po různých módních přehlídkách, veletrzích, kadeřnických show.

Jako kadeřník se zúčastnil i soutěže Miss Princess, pětkrát upravoval účesy účinkujícím a finalistům soutěže Muž roku. „Každá taková akce byla pro mě obrovskou výzvou. Mám totiž životní moudro: ‚ani krok vzad‘. Vždycky to pro mě byl nějaký krok dopředu a poznal jsem zase něco nového,“ přiblížil kadeřník, který už šest let provozuje vlastní kadeřnický salon.

„Vždycky jsem z toho měl i strach, protože jsme česali významné lidi. Na Muži roku například Moniku Marešovou, Evu Decastelo, dále herce, moderátory, zpěváky. Vždycky to byla výzva, kterou jsem chtěl nějak překonat,“ poznamenal Angelo Guzsi s tím, že k takovým osobnostem měl vždycky ohromný respekt.

Nejvíce mu v paměti utkvěla Radka Kocurová

Během své devítileté praxe stříhal šikovný kadeřník i mnoho dalších osobností. Nejvíce mu v paměti utkvěla moderátorka a bývalá modelka Radka Kocurová, manželka fotbalisty Tomáše Rosického.

„S ní se mi pracovalo nejlépe. Lidštějšího člověka jsem mezi celebritami za celou dobu nepoznal. Byla zdvořilá, milá, na nic si nehrála. Nechala mi absolutně volnou ruku, pak poděkovala a podala mi ruku,“ popsal. „Nemůžu ale říct, že by někdo ze známých osobností byl nějak namyšlený nebo arogantní. Většinou to se všemi bylo moc fajn.“

Jakub Angelo Guzsi se na významnější společenské akce, módní přehlídky či veletrhy dostal především díky tomu, že už na začátku své kariéry dělal technologa pro španělskou značku Salerm.

„Má práce spočívala ve školení kadeřníků, což v počátcích nebylo vůbec jednoduché, protože mi tehdy bylo dvaadvacet nebo třiadvacet let. Měl jsem dvouletou praxi a školil kadeřnice i s patnáctiletou praxí,“ upozornil.

„Zprvu se tak na mě dívaly trochu nedůvěřivě, ale když jsem chytil nůžky do ruky, ukázal jim několik střihů a začal mluvit, všechno bylo hned jinak. Viděly totiž, že se skutečně orientuju a něco už umím.“

Inspiruje se zahraničím. Česko je podle něj zaostalé

V současnosti už Jakub Angelo Guzsi po žádných akcích nejezdí, protože se chce naplno věnovat práci ve svém salonu. A kde bere inspiraci?

„Nejvíce sleduji trendy v televizi a pak v zahraničí, odkud pochází většina trendů. Česko je v tomto ohledu hodně zaostalé. Pokud jde o náš region, lidé jsou tady hodně konzervativní. To kupříkladu Praha je v tomto směru úplně někde jinde,“ uvedl.

Začínajícím kadeřníkům, kteří by chtěli mít v této branži úspěch, pak Guzsi doporučuje, aby hlavně co nejvíce stříhali, účastnili se školení a kurzů, kterých je v Česku hodně, a hlavně se nikdy nevzdávali.

„Mám teď u sebe v salonu nového kadeřníka, kterého si připravuju do našeho týmu. Dodělal školu, ale faktem je, že tam se člověk nic nenaučí. Škola a realita jsou dvě odlišné věci,“ upozornil.

„Kadeřničina na školách je na velice špatné úrovni. Kadeřnice nesledují trendy. Většinou je učí ten, kdo nic neumí. Kdyby něco uměl, tak je někde jinde, a ne ve škole. To je můj názor,“ řekl Guzsi.

„Dobrým kadeřníkem se člověk stává až po třech letech praxe. Já jsem si po roce praxe myslel, že jsem mistr světa. Teď po devíti letech praxe zjišťuju, že se mám stále co učit,“ uzavřel Jakub Angelo Guzsi.

Autor:
zpět na článek