iDNES.cz

Lidé svými nápady mění města. Nejlepší z nich zaplatí radnice

  11:50
Vzpomínková lavička na Věru Špinarovou, relaxační náměstíčko nebo třeba oprava dopravního hřiště. Obyvatelé Ostravy-Poruby v úterý představili veřejnosti tucet vlastních nápadů na proměnu obvodu. Teď doufají v podporu sousedů při hlasování, které začne za dvanáct dní a potrvá do 24. listopadu.

V Ostravě-Porubě už radnice uskutečnila některé z projektů navržených místními lidmi. Například pítko na Hlavní třídě. | foto: MO Poruba

„Jde o druhý ročník participativního rozpočtu pod názvem Zelená Porubě. Loni lidé rozhodli o rozdělení milionu z rozpočtu obvodu, letos už mají k dispozici 1,5 milionu,“ říká mluvčí Poruby Martin Otipka.

Loni přihlásili lidé 16 projektů, hlasováním prošlo sedm. Zvítězilo pítko na Hlavní třídě. Zaujaly i opravy či budování tří chodníků, umístění hodin na Alšově náměstí, vznik piknikového místa a discgolfového hřiště.

„Většina je hotová, chybí dodělat dva chodníky,“ dodal Otipka.

Také Ostrava-Jih řeší už podruhé participativní rozpočet. Loni mohli lidé získat až pět milionů, letos dokonce sedm milionů. O jejich rozdělení rozhodli svými hlasy v říjnu.

„Téměř čtyři tisíce lidí elektronicky hlasovaly o 37 návrzích na zlepšení života v obvodě. Vybrali 20 projektů, které se dočkají realizace. Vzniknou tak nové hrací zóny pro děti a sportoviště včetně beachvolejbalových hřišť. Vylepšíme veřejné prostory o zahradní altán, záhony či lavičky. Zlepšíme bezpečnost na silnici, ale peníze půjdou i na sociální projekty a opravu památky,“ líčí mluvčí obvodu Martina Gavendová.

Kaplička získá původní podobu

Petr Přendík uspěl s návrhem opravy kapličky sv. Jana v Javůrkově ulici ve Starém Zábřehu – Pískových dolech za téměř 190 tisíc korun.

„Je ukrytá mezi stromy. Patří obvodu a před pár lety prošla nevhodnou úpravou – má zazděné výklenky, v nichž bývaly sochy svatých. Chceme kapličce vrátit původní podobu a ukázat, že tu máme historické stavby,“ vysvětlil Přendík, podle kterého kaplička nikdy nepatřila církvi.

„Koncem 19. století ji nechal postavit místní rolník, který přežil nehodu povozu,“ připomněl.

Už podruhé nabízí veřejnosti 1,5 milionu korun ze svého rozpočtu také radnice Ostravy – Mariánských Hor a Hulvák. Svůj projekt za maximálně půl milionu korun může přihlásit kdokoli ve věku od 16 let, pokud získá pět podpisů místních lidí.

„Návrhy mohli lidé podat do konce října. Nejpozději v lednu všechny realizovatelné projekty představíme veřejnosti a pak spustíme hlasování. V únoru se bude hlasovat na internetu o menších projektech, v březnu budou lidé hlasovat fyzicky na radnici o všech návrzích,“ uvedl místostarosta Patrik Hujdus.

Podotkl, že loni se na radnici sešlo 39 projektů, z nichž 25 postoupilo do hlasování. Na internetu jasně zvítězil Mezinárodní turnaj fotbalových školiček. V dalším hlasování dostala nejvíc hlasů různá hřiště.

V Krnově zaujal nápad venkovního fitness

Poprvé letos zkusil participativní rozpočet i Krnov. V prvním kole lidé neměli zájem, po změně podmínek přihlásili 10 projektů. Zvítězila venkovní fitness zóna před stadionem Krystal. „Vzniknout by měla příští rok,“ říká mluvčí města Dita Círová.

Také Opavané se letos poprvé ucházeli o peníze z rozpočtu, ale jen o 300 tisíc. Další města v kraji zvažují, že tyto aktivity spustí příští rok.

zpět na článek