iDNES.cz

Brazilská policie zadržela tři Čechy, zajímá se o původ milionů eur

  12:30
Tři Čechy, mezi nimiž je i vlivný ostravský podnikatel Oldřich Lahoda, zadržela brazilská policie. Podle serveru blisty.cz, který s informací přišel jako první, je skupina podezřelá z praní špinavých peněz.

Oldřich Lahoda. | foto: Archiv

Aktualizace z 11. 4. 2019: Vyšetřování bylo definitivně ukončeno

Za Oldřicha Lahodu se vyjádřila advokátka Mgr. Magdaléna Poncza:

„Pan Oldřich Lahoda byl spolu s dalšími třemi osobami dne 5. října 2017 předběžně zadržen brazilskou Federální policií, a to v rámci zahájené policejní Operace MULTIFAKE. Důvodem tohoto předběžného zadržení bylo podezření z trestné činnosti spočívající v „praní špinavých peněz“. V rámci Operace MULTIFAKE provedla brazilská Federální policie rozsáhlé vyšetřování, které však bylo rozhodnutím Komisaře Federální policie dne 11. března 2019 skončeno. Brazilské policii byly předloženy dokumenty, které vyvrátily veškerá podezření. Policejním vyšetřováním nebylo prokázáno, že by se pan Oldřich Lahoda dopustil trestné činnosti, z jejíhož spáchání byl podezříván a pročež byl také předběžně zadržen a to z „praní špinavých peněz“.“

Zadržení českých občanů MF DNES potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí. „Nemohu hovořit konkrétně, ale mohu potvrdit, že řešíme případ zadržení českých občanů v Brazílii,“ uvedla Michaela Lagronová.

Že je jedním ze zadržených i ostravský podnikatel Oldřich Lahoda, potvrdil redakci MF DNES jeho syn Filip. Ten však celou věc považuje za nedorozumění.

Podle serveru blisty.cz skupina převedla do Brazílie z Evropy od roku 2011 asi dva miliony eur, ale pohyb financí na jejích účtech byl vyšší než deset milionů eur, což podle serveru naznačuje praní špinavých peněz.

To ale Lahoda mladší odmítá. „Jediným důvodem zadržení mého otce bylo, že příslušným orgánům v Brazílii není jasný původ finančních prostředků, které putovaly z Česka do Brazílie. K tomu můžeme konstatovat, že jsme již doložili, že finance, které zasílal do Brazílie, pocházely z legální podnikatelské činnosti mezi subjekty v Česku a v Brazílii, ve kterých má otec podíl,“ zmínil Filip Lahoda.

Podle něj jeho otec podniká v Brazílii dlouhodobě. „A to stejně jako v Česku v oblasti realitní činnosti. Konkrétně se jedná o koupi, výstavbu nemovitostí a jejich následné pronajímání,“ dodal Lahoda. Podle něj může být zadržení jeho otce výsledkem konkurenčního boje.

Oldřich Lahoda je vlivný ostravský podnikatel, v devadesátých letech byl odsouzen za pašování cigaret a za vyhýbání se předpisům pro transakce s cizí měnou, do vězení ale nemusel, před policií se skrýval tak dlouho, až byl případ promlčen.

V roce 2014 byl Oldřich Lahoda lídrem kandidátky LEV 21 v Ostravě-Jihu v komunálních volbách, ale u voličů neuspěl. 

Dalším mužem zadrženým v Brazílii je podle serveru blisty.cz Radomír Češpiva, který už byl v minulosti za trestné činy v České republice odsouzen. Jméno třetího zadrženého zatím není známo, údajně používal hned několik totožností.

„Případ je nyní ve fázi výslechů, zadržení mají k dispozici právníka i tlumočníka z češtiny do portugalštiny. Náš Honorární konzul je ve spojení s Federální Policií, která má případ na starosti.Oficiální informace, z čeho jsou přesně obviněni, prozatím nemáme k dispozici,“ dodala Irena Valentová z tiskového odboru Ministerstva zahraničních věcí. 

Autoři: ,
zpět na článek