iDNES.cz

Stovky lidí najdou práci ve výrobě baterií podle patentu českého vědce

  12:58
V průmyslové zóně v Horní Suché na Karvinsku začne výstavba moderního závodu na výrobu baterií podle unikátního patentu českého vědce a vynálezce Jana Procházky. Časem tam firma plánuje zaměstnat stovky lidí.

Vizualizace závodu Magna Energy Storage v Horní Suché. | foto: Vizualizace: Vladimír Jirka

„Výstavba tovární haly začne už 16. října. Nový závod Magna Energy Storage by měl být hotov v roce 2019 a postupně zaměstnat několik set lidí,“ líčí spolupodílník miliardové investice Vladimír Jirka.

První hala bude mít podle něj plochu 12,5 tisíce metrů čtverečních, plánovaná navazující hala bude dvakrát větší.

„Startovací produkční kapacita bude 1 GWh/rok a počítáme s dalším růstem. Lithiové akumulátory HE3DA, které budeme vyrábět, lze využít například v elektromobilech nebo energetických bankách,“ uvedl Vladimír Jirka. Dodal, že firma chce v budoucnu proinvestovat na Karvinsku až 5,5 miliardy korun.

„Jsem šťastný, že se můj vynález dostane do výroby. Česká republika díky tomu získá nové odvětví skladování energie, které zaměstná desetitisíce lidí,“ říká autor patentu, ředitel firmy HE3DA Procházka.

Továrna vypustí čistší vzduch, než přijme, říká autor projektu

Nová továrna má být nejekologičtějším provozem svého druhu na světě a plně robotizovaným. Stavbu za miliardu podpořila skupina českých investorů sdružená v privátním investičním fondu Battery Unite.

„Jedná se o pokračování projektu založeného na unikátním světovém patentu HE3DA, kdy jsme loni představili testovací výrobní linku v pražských Letňanech. Díky investici od Battery Unite jsme nyní schopni zahájit výstavbu unikátní gigafactory s technologicky výjimečným provozem, který nemá ve světě obdoby. Továrna bude vypouštět čistší vzduch, než přijímat, což je na Ostravsku velmi důležité,“ uvedl hlavní autor projektu podnikatel Radomír Prus.

Do regionu současně přicházejí a budou i v budoucnu přicházet další investoři. Například už v listopadu otevře koncern Siemens v Ostravě nové centrum pro výzkum a vývoj elektromotorů. 

„Zaměstná asi stovku lidí,“ sdělil na strojírenském veletrhu v Brně generální ředitel Siemens Česká republika Eduard Palíšek. Dodal, že firma spoléhá na potenciál regionu i partnerství s VŠB-Technickou univerzitou Ostrava. Podle něj by se do projektu měli zapojit absolventi, studenti i pedagogové.

Na veletrhu lákali další investory

Další investory lákali minulý týden do regionu společně představitelé Moravskoslezského kraje a Ostravy na veletrhu EXPO REAL, kde jim nabízeli volné pozemky v průmyslových zónách, ale také v centru krajského města.

„Samozřejmě zatím nemůžeme sdělit konkrétní jména, nicméně se naši zástupci potkali s investory, kteří se zajímali například o zónu Hrušov, centrum města, ale také s těmi, kteří by chtěli stavět v Mošnově. S řadou z nich jsou domluvená další jednání na radnici, kde už se budou detailněji probírat konkrétní technické požadavků a podobně,“ říká mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská. 

„Zástupci města jednali na EXPO REAL také se zástupci investičních fondů, kteří se zajímali o možné nové projekty pro bydlení a kanceláře v Ostravě,“ dodala mluvčí.

Autor:
zpět na článek