iDNES.cz

V ostravském Mittalu postavili jednu z největších pil na světě

  18:54
Stovky milionů investují firmy v Moravskoslezském kraji do modernizace. ArcelorMittal postavil jednu z největších pil na světě, Vítkovice Steel opravily válcovací trať.

Obří rámová pila stála téměř 15 milionů korun. | foto: ArcelorMittal

Zvýšení výroby s ekologickým přesahem přinesla ostravskému podniku Vítkovice Steel modernizace válcovací trati za téměř 315 milionů korun.

„Jsme jediným výrobcem takzvaných štětovnic v České republice a jedním ze dvou výrobců v Evropské unii. Aby společnost posílila svou pozici na trhu, provedla modernizaci válcovací trati určené k jejich výrobě,“ řekl mluvčí společnosti Vítkovice Steel Jaromír Krišica.

„Investice v hodnotě necelých 315 milionů korun bude mít vliv na zvýšení kapacity výroby, rozšíření produktového portfolia, snížení spotřeby zemního plynu a snížení množství emisí NOx,“ dodal.

Štětovnice, profilované plechy, se používají k zakládání staveb nebo zpevňování břehů vodních toků. Ty ze závodu Vítkovice Steel se používaly například při opravě Karlova mostu v Praze.

Po dokončení modernizace se výrobní kapacita válcovny zvýší o 20 tisíc tun měsíčně.

„Modernizace provozu těžké profilové trati společnosti má vliv i na snížení spotřeby zemního plynu o 17 procent a snížení množství emisí o třetinu,“ dodal mluvčí vítkovické firmy.

Podle Dmitrije Ščuky, generálního ředitele Vítkovice Steel, mohla firma modernizaci podstoupit rovněž díky zlepšenému hospodaření po loňském uzavření Ocelárny. „Realizace investice byla možná díky stabilizaci naší společnosti a jejímu pozitivnímu vývoji hospodaření,“ řekl Ščuka.

Pila má snížit náklady firmy

Do zlepšení konkurenceschopnosti investovali i v nedaleké ostravské huti ArcelorMittal. Za patnáct milionů korun zde během několika měsíců postavili obří rámovou pilu na řezání kokil.

„Naše nová pila patří v oboru slévárenství k největším na světě. Její zprovoznění zefektivní výrobu velkých kokil, ale hlavně také sníží náklady na jejich výrobu,“ řekl David Božoň, manažer pro výrobu a techniku ArcelorMittal Engineering Products Ostrava.

Pila by podle něj měla zvýšit konkurenceschopnost nejen finančně, ale také kvalitou.

„Kromě vyšších výkonů přinese pila také lepší kvalitu řezu, a to téměř dvojnásobně v oblasti drsnosti,“ podotkl Božoň.

Pila s vnitřními rozměry 3,5 x 3,5 metru dokáže zkrátit dobu řezání kokil až o třetinu, obdobný exemplář italské firmy Soitaab Impianti v současnosti pracuje jen v Rusku. K jinému způsobu zvýšení konkurenceschopnosti přikročila společnost MSV Metal Studénka. Ta prostřednictvím investičního fondu svého majitele Igora Faita koupila podnik jednoho ze svých největších konkurentů, polské kovárny Kuźnia Ostrów Wielkopolski (KOW). Ta se, podobně jako firma ze Studénky, zabývá výrobou výkovků pro železnici.

„Získáme tak přístup na polský trh, kde KOW v dodávkách do železničního segmentu dominuje,“ řekl generální ředitel Vagonky Ivo Lazecký. „V Polsku také brzy očekáváme významné investice do oprav a výroby nových nákladních vagonů, věříme také v přístup k novému perspektivnímu výrobku pro nákladní vozy,“ doplnil šéf podniku ze Studénky.

zpět na článek