iDNES.cz

Soud poslal překupníky léků do vězení, trestal však pod sazbou

  12:02
Krajský soud v Ostravě uzavřel případ dvou obžalovaných z přeprodávání návykových léků na předpis za miliony korun. Jiřího Kusého poslal do vězení na šest a půl roku, Pavla Černá by pak za mřížemi měla strávit o půl roku méně. Oba rozsudky jsou pod trestní sazbou osm až dvanáct let.

Jiří Kusý v jednací síni Krajského soudu v Ostravě, kde čelí obžalobě z nelegálního prodeje léků na předpis. (25. dubna 2017) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Soudce postup senátu vysvětlil tím, že trestný čin nedovolená výroba a jiné nakládání s psychotropními látkami a s jedy je zaměřen zejména proti pachatelům z klasické drogové scény.

„Tato skutková podstata primárně směřuje k postihu drogové trestné činnosti. Obžalovaní tuto činnost však nepáchali. Jedná se v jejich případě o velmi specifickou trestnou činnost, která se vztahovala k nedovolené distribuci léčiv,“ uvedl soudce.

Připomněl, že léky rozesílali pouze na základě objednávek, používali originální balení a vždy s příbalovým letákem. „Také se doznali a dosud byli bezúhonní,“ dodal soudce. Mírný rozdíl v trestech pak vysvětlil tím, že Kusý byl iniciátorem nelegálního podnikání, byť jeho partnerka Černá za ním o mnoho nezaostala.

Soud také rozhodl o zabavení dvou zůstatků na bankovních účtech, což byly částky do deseti tisíc korun. Rovněž byl Černé zabaven byt na ulici Ludvíka Podéště v Ostravě-Porubě a Kusému zhruba 160 tisíc korun za prodej vozů značek BMW a Peugeot. Další dva byty mu však zůstaly, protože si je pořídil ještě před prokázanou trestnou činností.

Žena se odvolání vzdala, muž si nechal lhůtu

Soudce upozornil, že vedle svědectví asi 140 odběratelů a poštovních poukázek s dobírkou dvojici jednoznačně usvědčují odposlechy a monitorování e-mailové korespondence.

„Ty však byly povoleny až v dubnu 2015, takže lze důvodně předpokládat, že trestná činnost byla rozsáhlejší.“

Odsouzená Pavla Černá. (25. dubna 2017)

Přes rok trestu už mají za sebou, protože od 29. února 2016 oba sedí ve vazbě.

Zatímco Černá se po rozmluvě s obhájcem vzdala možnosti odvolání, Kusý si ponechal lhůtu na možné odvolání, stejně u obou učinila státní zástupkyně.

Podle obžaloby Kusý s Černou přeprodali nejméně od září 2013 až do zadržení na konci února 2016 přes dvě stě tisíc kusů tablet za zhruba 4,7 milionu korun. Zisk údajně činil přes milion korun.

Dvojice prý také kšeftovala s cigaretami

Obžalovaní podle spisu prodávali léky, které lidé mohou získat jen na recept, například Stilnox, Diazepam, Lexaurin nebo Hypnogen. Medikamenty nabízeli na různých internetových stránkách a pak se zájemci komunikovali přes účelově založené emaily, například ivet200 nebo karlicka.

O odběratele neměli nouzi - léky podle obžaloby posílali do tuzemska i do zahraničí, například Polska, Velké Británie, Holandska nebi dokonce USA. Občas zboží předali osobně, a to v Ostravě, Havířově, Opavě nebo na parkovišti motorestu Rohlenka.

Obžaloba také zmiňuje další nelegální činnosti Kusého s Černou, a to prodej nezdaněných a částečně padělaných cigaret Marlboro, West a LM. Neokolkované kartony nakupovali v Polsku a pak prodávali. Stát tak údajně ošidili na daních o přibližně devadesát tisíc korun.

Obžalovaní: Přestupek ano. Ale trestný čin?

Dvaačtyřicetiletá Černá trestnou činnost přiznala. „Vše začalo tak, že mi přítel sehnal přípravek na hubnutí a všiml si, že na internetu je dost žádostí o léky. Řekl, že by to byl dobrý přivýdělek. Netušili jsme však, že naše počínání bude stavěno na roveň tvrdých drog.“

Stejně starý Kusý také polemizoval s původní právní kvalifikací. „Na internetu běží takový prodej a nákup řadu let. Věděl jsem, že to není legální, ale domníval jsem se, že jde jen o přestupek, nikoliv trestný čin,“ hájil se.

V souvislosti se stejným případem byly obviněny i jedna lékařka a dvě pracovnice lékáren, ty jsou však souzeny samostatně.

Autor:
zpět na článek