iDNES.cz

Povodně vyvolaly rekordní soud. Trval čtrnáct let a bojovalo se o miliardy

  18:56
Katastrofální povodně před dvaceti lety mají řadu smutných primátů. Mezi nimi i jeden, o kterém se příliš neví. Povodňová vlna v Ostravě totiž vyvolala největší soudní při státu v historii České republiky. Šlo až o osmnáct miliard korun a trvala neuvěřitelných čtrnáct let.

Fotografie z 9. července 1997 ukazuje v popředí zatopené Moravské chemické závody (nyní BorsodChem), za nimi vpravo areál Ostramo-Vlček s dvěma ropnými lagunami. | foto: Povodí Odry

V červenci 1997 voda z řeky Odry zalila i ostravský areál Ostramo-Vlček, kde se desítky let likvidovaly ropné látky, například vyjeté motorové oleje svážené z celé země.

Majitel firmy Vítězslav Vlček, někdejší ředitel podniku před rokem 1989, žaloval v lednu 2000 státní podnik Povodí Odry za to, že zanedbal údržbu koryta řeky a zejména protipovodňové hráze. A dožadoval se odškodnění 1,3 miliardy korun.

„Průlomová povodňová vlna s následným dlouhodobým zaplavením firmu zlikvidovala,“ konstatoval tehdy Vlček. Firma však měla vážné ekonomické problémy před povodněmi.

Podle Povodí Odry žádná průlomová vlna neměla na asi 2,5 kilometru vzdálený areál vliv. Povodí také poukazovalo na to, že hráz byla stavěná na ochranu před stoletou vodou, tedy s průtokem zhruba 850 krychlových metrů vody za sekundu. Ve skutečnosti však povodeň vykazovala průtok až 1 350 kubíků a povodeň byla pětisetletá.

Pohledávku firma prodala

„Hráz proto nemohla nápor vody vydržet. Bylo až komické, čím vším jsme byli napadáni,“ konstatoval technický ředitel Povodí Odry Petr Březina.

Jenže okresní soud v roce 2006 žalobu uznal a verdikt částečně potvrdil i v roce 2010 po vrácení věci krajským soudem.

Pomyslně lukrativní pohledávku však už nedržela původní firma, tehdy s uvaleným konkurzem. Vlček pohledávku nejprve v roce 2004 prodal společnosti Transkorekta, ve které figurovala jeho manželka. A o tři roky později ji koupila kyperská společnost Retise Enterprises Limited, jejíž skuteční vlastníci nejsou dosud známí. A požadované odškodnění rychle narůstalo. Společně s úroky se vyšplhalo až k osmnácti miliardám korun.

Stát obří sumu platit nakonec nemusel. Krajský soud v roce 2011 totiž zamítl žalobu v celém rozsahu a stejně dopadlo i dovolání kyperské společnosti k Nejvyššímu i Ústavnímu soudu. Definitivní rozhodnutí padlo v říjnu 2014.

Pyrrhovo vítězství státu i povodí

Povodí Odry vyhrálo. Ale současně patří mezi poražené. Nemá totiž po kom vymáhat milionové soudní výlohy. „Protistrana si všechen majetek schovala přes různé zahraniční firmy. Když jsme skutečného vlastníka zkoušeli dohledat přes zahraniční advokátní kanceláře, tak by náklady byly velmi vysoké a vymáhání by se nevyplatilo,“ povzdychl si Březina z Povodí Odry.

Některé dokumenty údajně naznačovaly spojení s česko-slovenskou bankovní skupinou J&T, to se však nikdy nepotvrdilo.

Vítězslava Vlčka se v současnosti nepodařilo zastihnout. Podle obchodního rejstříku má trvalý pobyt uvedený na adrese Obvodního úřadu Ostrava-Poruba.

Mezi poražené se řadí i stát, tedy daňoví poplatníci. Ropné laguny plné jedů v areálu Ostrama se dosud stále nepodařilo zcela zlikvidovat, přičemž náklady už převýšily miliardu korun.

Autor:
zpět na článek