iDNES.cz

Za jednu kostku se platí i stovky korun, říká nadšenec do Lega

  9:10
Do Polanky umístil rockový festival, jehož hvězdou je světoznámá metalová skupina Slipknot, postavil vlastní hrad a také polanecký kostel svaté Anny s okolím. Na všechno šestnáctiletému Danielu Soviarovi z Ostravy-Polanky stačily kostičky stavebnice Lego.

Na hrad spotřeboval Daniel Soviar okolo sedmi tisíc kostek a stavěl ho zhruba dva měsíce. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stavebnicím propadl Daniel Soviar už v dětství. „Při každé příležitosti jsem chtěl jako dárek Lego,“ vzpomíná student, kterému brzy běžné stavebnicové sestavy přestaly stačit, a pustil se tedy do vlastních konstrukcí. Na nedávné výstavě v Ostravě-Porubě patřily jeho výtvory k nejobdivovanějším.

Předpokládám, že bydlíte doma se svými modely, kolik jich máte? Vlastních modelů, tedy těch větších kousků, tři. Hrad, rockový festival a dioráma vesnice. Jinak běžné stavebnice Lega můžeme počítat na stovky kusů.

Vystavoval jste v Ostravě-Porubě poprvé?
Vystavuji pravidelně už od srpna roku 2013, bývá to několik výstav ročně. Poprvé to bylo na Slovensku s hradem Sovík, který jsem postavil ve dvanácti letech. Výstavy organizuje fórum Kostky.org, které sdružuje české a slovenské fanoušky Lega. To většinou nabízí výstavy muzeím, já na ně pak poskytuji své modely.

Jak se tak velké modely stěhují? Musíte je nějak rozebírat? Co děláte, aby se během transportu nepoškodily?
Rozsáhlejší modely, jako je například model vesnice či rockový festival, se rozdělí na více celků, které pak převážíme v krabicích. I doma je tak mám uložené. Tolik místa, aby byly pořád postavené, nemáme.

Jak vás napadlo vybrat si k postavení právě zmíněné scenérie? Kostel, rockový festival, hrad?
Dioráma vesnice, včetně kostela, je inspirováno vesnicí Polanka nad Odrou, ve které žiju, chtěl jsem ztvárnit okolí svého domova. Jelikož mám blízko k tvrdé hudbě, chtěl jsem propojit dva koníčky. Myšlenka metal a Lego mi přišla fajn. Na pódiu hraje americká kapela Slipknot. Hrad byla srdcovka, odmala jsem měl z Lega rád hrady, první výstavní model byl hrad, tak jsem si postavil fiktivní, nesoucí zkomoleninu mého příjmení Sovík.

Jak dlouho vůbec trvá, než se taková věc z Lega vymyslí, je na to třeba mít i něco více než fantazii?
Je to hodně individuální. Každý stavitel vám může odpovědět jinak. Mně stačí myšlenka a pak už prostě nějak stavím. U diorámatu vesnice jsem začínal konkrétní stavbou – kostelem svaté Anny v Polance, pak jsem pokračoval dále. Tento model jsem stavěl postupně, udělal jsem část a třeba za půl roku jsem se k němu opět vrátil. A rockový festival jsem vytvářel dohromady tři měsíce. Nebyly to ale tři měsíce intenzivní práce. Byly chvíle, kdy jsem na to třeba týden nesáhl, pak jsem nad tím strávil celý víkend, dvanáct hodin denně.

Vaše vlastní modely jsou velmi rozsáhlé. Je to běžné mezi staviteli Lega, dělat tak velká díla?
Tady v Moravskoslezském kraji takových moc není. V Čechách je ale nadšenců do Lega mnohem více a třeba v Praze je mezi lidmi, co dělají velké modely, značná konkurence.

Vystačíte si s běžnými stavebnicemi Lega, nebo musíte shánět kostky i jinde? Slyšel jsem, že existuje mezinárodní síť fanoušků Lega, kteří si mezi sebou prodávají díly, které se běžně sehnat nedají?
Ano, tak to funguje. Společnost Lego distribuuje jen celé stavebnice, kusové díly prodává jen minimálně. Za tu dobu, co Lego existuje, už ale bylo vyrobeno tolik různých stavebnic, že škála existujících komponentů je obrovská. Mnohé z nich už se dávno nevyrábějí, a tak se dají sehnat jen prostřednictvím sítě fanoušků z celého světa, kteří si po internetu jednotlivé díly navzájem prodávají.

Takže si třeba kvůli jedinému dílu napíšete do Ameriky?
Ne, že bych si objednával jediný díl, to se mi ještě nestalo. Většinou se to snažím sdružit a od jednoho člověka si vždy vezmu více různých komponentů, které potřebuji. Vždy záleží i na ceně. Jsou kostky, které jsou haléřovými položkami, ale jsou komponenty, kde je cena ve stovkách korun za kus. Ta cena se vytvořila během let na základě poptávky a všichni fanoušci ji respektují.

Jaké další zajímavé modely jste postavil?
Donedávna jsem stavěl hlavně hrady. Teď mám třeba rozestavěnou repliku jezevčíka v měřítku 1 : 1.

Na jaké se připravujete? Máte v tomto směru nějaký vytoužený projekt? Teď akorát toho jezevčíka. Ale rozhodně bych chtěl pracovat v budoucnu na nějakém rozsáhlém projektu. Už ho pomalu dávám v hlavě dohromady, ale nechci předem prozrazovat, co to bude. Před časem jsem četl o vývojovém centru Lega, ve kterém si návrháři prakticky celé dny hrají a vymýšlejí nové stavebnice. Pracují tam lidé z celého světa, i z Česka.

Je to i vaším snem?
Hodně lidí se tomu diví, ale můj sen to není. Pro mě je stavění z Lega především zábava a relax a v současné době si nedokážu představit, že by to pro mne byla práce, nijak se v té představě nevidím. Ale neříkám, že se to nemůže změnit.

zpět na článek