iDNES.cz

Nouzi o techniky mají i vyhlášené značky, lidi „loví“ mezi studenty

  12:12
Technici či konstruktéři chybí mnoha firmám v Moravskoslezském kraji. Oslovit vhodné zájemce mohli v úterý na veletrhu práce Kariéra Plus, který je největším v regionu.

Firmy se pokouší oslovit potenciální zájemce různě. Výjimkou nejsou ani 3D technologie. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Škoda Transportation, Tieto Czech, ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny, Hyundai, ale i nadnárodní banky či pojišťovny se v úterý představily na desátém ročníku veletrhu pracovních příležitostí Kariéra Plus na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.

V jednom ze stánků se představila automobilka Hyundai společně se společností Mobis. „Pro automobilku dodáváme čtyři hlavní moduly. Do pobočky v Nošovicích aktuálně hledáme technické pozice, kterých je obecně nedostatek, takže nábory trvají dlouhou dobu. Nedávno jsme otevřeli nový závod v Mošnově, kde budeme vyrábět světlomety, a nabízíme několik desítek pozic. Od dubna začne sériová výroba a zahajujeme dvousměnný provoz. Vedle techniků hledáme do Mošnova také operátory,“ popsala personalistka Soňa Novotná.

Firmy mají problémy sehnat vhodné zaměstnance i v případě, že nepožadují praxi. „Naše výroba je specifická, takže nováčky zaučíme. Musí mít ale technické vysokoškolské vzdělání a domluvit se aspoň anglicky,“ dodala Novotná.

S nedostatkem technicky zaměřených absolventů se potýkají také Třinecké železárny. „Momentálně sháníme hlavně programátory a chybí samozřejmě i technologové. Například strojírny usilovně hledají konstruktéry. Společnosti si proto budoucí zaměstnance vychovávají už na střední i vysoké škole. To je dneska už nutnost. Od dubna nám začínají dvoutýdenní souvislé praxe a přihlášeno máme už kolem padesáti studentů,“ přiblížila Pavlína Kaszperydesová z personálního oddělení.

O konstruktéry se zajímá také Škoda Transportation. „Máme několik dceřiných společností. Nejblíž Ostravě je Škoda Vagonka, vzdálenější pak například Pars Nova v Šumperku. Hledáme primárně konstruktéry, projektanty kolejových vozidel, strojaře i absolventy elektro oborů. Stále platí, že těchto lidí je na trhu nedostatek,“ vysvětlila ředitelka personálního oddělení Šárka Moučková.

Vyzkoušeli si nanečisto pohovor v angličtině

V této společnosti se snaží studenty na praxi motivovat například i finanční odměnou za dokončenou diplomovou práci. „Nabízíme takzvané trainee programy ve čtvrtém a pátém ročníku, kdy si studenti už volí specializaci. Pro nás je prioritní, aby vysokou školu absolvovali, takže nabízíme 10 až 80 tisíc korun za dokončení diplomové práce. Na programy pak už většinou navazuje také konkrétní pracovní nabídka,“ pokračovala Moučková, podle které jsou právě veletrhy práce stále významnější příležitostí, jak studenty oslovit. „Jedná se především o tréninkové programy, které jsou pro nás v rámci těchto akcí hlavním zdrojem zájemců.“

V Ostravě se v úterý představilo 120 firem, návštěvnost se pak pohybovala kolem pěti tisíc. „O místa je velký zájem, takže jsme museli navyšovat kapacitu. Program jsme rozšířili také o odborné přednášky a studenti se například dozví, jak správně napsat životopis nebo na co si dát pozor při pohovoru. Zohledňujeme i posun směrem k sociálním sítím, který je v posledních letech znát také v oblasti hledání zaměstnání, kdy například klasický životopis začíná být mrtvou záležitostí,“ sdělila manažerka veletrhu Alice Šustková.

Na několika místech si zájemci mohli otestovat také například úroveň své angličtiny. „Testem jsem prošel a vyzkoušel jsem si i pohovor nanečisto v angličtině. Tu ovládám i v technické terminologii, protože se zajímám o programování a tam je to nutnost. Na veletrhu si člověk utřídí, jaké jsou možnosti. U mě to zatím vypadá na výměnný pobyt v zahraničí, ale ještě uvidím,“ popsal své pocity student Adam Krošlák z Ostravy.

zpět na článek