iDNES.cz

V Českém ráji vysadí alej na počest Gándhího, bude dlouhá kilometr a půl

  16:08
Druhého října uplyne 150 let od narození duchovního vůdce a mírotvůrce Mahátmy Gándhího. Indické velvyslanectví na jeho počest vysadilo na své ambasádě v Praze lípu, dalších 149 stromů pak získá Vyskeř ležící v Českém ráji. Vznikne tak 1,5 kilometru dlouhá alej, zdaleka největší, která byla v posledních letech vysázena.

Gándhího alej se povine Vyskří pod její dominantou - kapličkou svaté Anny. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Na Vyskři jsme chtěli stromy sázet už dávno, jednáme o tom se starostou od jara. Je tam spousta historických cest, které jsou buď zaniklé, nebo bez vegetace. Do toho nás oslovilo ministerstvo životního prostředí, jestli bychom pro ně nevytipovali vhodné místo pro sto čtyřicet devět nových stromů pro indickou ambasádu. Volba tak byla jasná,“ předesílá Jiří Klápště, vedoucí Správy CHKO Český ráj.

Alej vysázejí 2. října na Gándhího narozeniny v lokalitě Zahůra, kousek od vyskeřské kapličky. Jde o unikátní místo, odkud lze spatřit v jeden moment Drábské světničky, Bezděz, Ralsko, Ještěd, Kozákov i Trosky. Akce se zúčastní ministr životního prostředí Richard Brabec a premiér Andrej Babiš. Přijede i indická velvyslankyně J. E. Narinder Chauhanová.

„Celý svět zná Gándhího filozofii a pojetí nenásilí. Mnohem méně jej ale známe jako velkého environmentalistu. Sázení stromů je dobrým způsobem, jak si tuto výjimečnou osobnost připomínat,“ vysvětluje indická ambasadorka.

Alej má tvořit 50 hrušní, 50 třešní a 49 švestek, vždy původní a staré odrůdy. Vyskeř má totiž zpola pozapomenutou ovocnářskou historii, na kterou tak alej naváže.

„Byli jsme ovocnářská velmoc. V rozlehlých sadech okolo Vyskře se před druhou světovou válkou pěstovaly švestky. Byly tak lahodné, že si na nich pochutnávali až v Americe, kam se lodí vozily přes Hamburk. Bohužel tradici přetnulo virové onemocnění rostlin šarka,“ poznamenal starosta Vyskře Jan Kozák.

Vyskeř, ráj sadařů

V posledních letech se ale Vyskeř k tradici pěstování ovoce opět vrací. Loni zde díky projektu umožňujícímu návrat původních dřevin do krajiny založili ovocný sad s třešněmi, jablky a švestkami. Povedlo se zde sehnat rouby původních stromů, které na Vyskři rostly ještě před válkou, takže za pár let si místní lidé budou moci pochutnat na takových jablkách jako jejich pradědečkové.

Už v roce 2017 tu také zapsaný ústav Sázíme stromy založil dvě švestkové aleje. Za svou činnost v péči o zeleň byla Vyskeř několikrát oceněna v rámci soutěže Vesnice roku.

Zbývá dořešit, co s plody, které ovocné stromy v aleji v budoucnosti urodí. Starosta má v hlavě několik plánů, jak s nimi naložit. 

„Nabízí se možnost stromy pronajímat za drobný poplatek, plody by pak náležely nájemcům. Líbí se mi i myšlenka ovoce zdarma darovat dětem v okolních školkách a školách. Úplně nezavrhuji ani možnost část produkce nechat vypálit na slivovici, byť samozřejmě rozpor je v tom, že Gándhí byl abstinent. Viděl jsem už několik krásných obecních palíren a my máme ve sklepě obecního úřadu nevyužitou místnost,“ zamýšlí se nahlas Jan Kozák.

O alejích se v současné době mluví zejména s jejich zánikem. CHKO Český ráj proto chce každoročně vysázet nejméně pět set ovocných stromů na polích a loukách.

„Aleje v krajině jsou nádherný přírodní prvek. Poskytují stín, zvětšují biotop pro drobnou zvěř, jsou výrazným větrolamem a chrání půdu před erozí,“ připomněl Jiří Klápště.

zpět na článek