iDNES.cz

Kostel a sloup zkrásněly, teď se ucházejí o památkářského Oscara

  8:12
Dva zušlechtěné historické skvosty z Libereckého kraje vstoupily do boje o českého památkářského Oscara - cenu Patrionium pro futuro (Dědictví pro budoucnost). Uděluje ji Národní památkový ústav a loni v ní zvítězil zámek Návarov stojící na Jablonecku.

Mariánský sloup stojí v barokní zahradě u kostela Nalezení svatého Kříže. | foto: Město Liberec

„V letošním roce se o cenu Patrimonium pro futuro ucházejí obnova vnitřního prostoru kostela Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou a restaurování mariánského sloupu u kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci,“ říká Květa Vinklátová, krajská radní pro kulturu, památky a cestovní ruch. „Hlasovat pro ně lze na internetových stránkách Národního památkového ústavu.“

Podle Vinklátové jsou nominované památky příkladem vynikající obnovy. „Jablonecký kostel Povýšení sv. Kříže v Jablonci nad Nisou lze bez nadsázky označit za slohově nejčistší secesní chrámovou stavbu nejen v Česku, ale i v celé střední Evropě,“ dodává Vinklátová. „Vyprojektoval ho architekt Josef Zasche a postavili ho v letech 1900 až 1902.“ 

Jednolodní secesní kostel upoutá zavěšenou skořepinovou klenbou a železobetonovou konstrukcí, jež pronikla do chrámové architektury ze soudobých průmyslových staveb. První větší oprava proběhla v kostele roce 1971. Ocitl se tehdy v zoufalém stavu. Oprav se ujalo Jednotné zemědělské družstvo Zlatá Olešnice. Během prací sloužil kostel jako sklad materiálu a jako klempířská dílna. 

Kostel se dočkal opětovného vysvěcení až v roce 1982. Tehdy také řemeslníci přetřeli původní dekorativní výmalbu kněžiště, místa vyhrazeného v kostelu duchovním.

Po roce 1989 se kostel dlouho neměnil. Až letech 1998 až 1999 stavbaři vyměnili střešní krytinu a klempířské prvky. V letech 2001 až 2005 prošel obnovou vnější plášť budovy. O pět let později se restauratéři pustili do štukové výzdoby pilířů v lodi kostela. Polovina štuků tam buď chyběla, nebo ji poškodilo zatékání a mrazy. 

Vnitřní prostory starokatolického kostela zkrášlili restaurátoři v letech 2013 až 2018. 

Sloup připisují Matyáši Braunovi

Rok 2018 byl klíčovým rovněž pro mariánský morový sloup, připisovaný světoznámému sochaři Matyáši Bernardu Braunovi a jeho dílně. „Podařilo se ho obnovit díky šetrné, citlivé a precizní práci restaurátora,“ upozorňuje Vinklátová. 

„Barokní pískovcový sloup se nachází ve středu bývalého hřbitova při kostele Nalezení sv. Kříže v Liberci. Sousoší nechal v letech 1719 až 1720 postavit panský hejtman Karl Christian Platz z Ehrenthalu. Původně se nacházelo na dnešním Sokolovském náměstí, odkud ho v roce 1877 přenesli na současné místo.“ 

Mariánský sloup měli restaurátoři v rukou v roce 1972 a pak nastala dlouhá léta chátrání. „Pískovec byl na mnoha místech popraskán do hloubky, povrch kamene pokryly sádrovcové výkvěty a napadly ho mikroorganismy, mechy a lišejníky. Dřívější cementové vysprávky ztrácely soudržnost. Postavy na sloupu vytesali sochařští mistři z pevného kamene a jejich poškození nebyla rozsáhlá.“ 

Vítěze soutěže Patrimonium pro futuro vyhlásí Národní památkový ústav 2. října na zámku Lemberk. Hlasovat pro jablonecký kostel a liberecký morový sloup mohou lidé do pondělí 16. září.

zpět na článek