iDNES.cz

V Českém ráji usychá alej, za její záchranu bojují i hasiči

  12:14
Kvůli sžíravému suchu skomírají duby vysázené na Hruboskalsku, v srdci Českého ráje. Rozsáhlá obnova stromořadí spojená s kácením tam skončila letos v dubnu.

Sucho se podepsalo na mladých listnáčích, které letos vysázeli lesníci na Hruboskalsku. Uschlé stromy jsou k vidění na mnoha místech, jedním z nich je i lokalita Nad Radčí. | foto: Lesy ČR

„Vysadili jsme 279 dubů letních, šest jírovců maďalů, jednu jabloň a dvacet osm třešní. Nahradili jsme jimi poškozené dřeviny,“ říká Eva Jouklová, republiková mluvčí Lesů České republiky. 

„Letní tropická vedra a nedostatek srážek ale neprospívají zejména dubům a chřadnou. Některé budeme muset nejspíše vysadit znovu.“

Vysázené stromky usychají kolem populární Zlaté stezky Českého ráje mezi zámkem Hrubá Skála a Valdštejnem. „Půda v pískovcových skalách je extrémně vyschlá. Ještě na začátku června vypadaly duby nádherně. V posledních dvou měsících ale v Českém ráji velmi málo pršelo, což se na stromech podepisuje,“ upozorňuje Markéta Kavková, specialistka ochrany přírody na libereckém krajském ředitelství Lesů České republiky. „V červnu uschly čtyři, v červenci asi patnáct procent a v současné době asi jedna třetina.“

Obnova stromořadí v Českém ráji vyšla na více než dva miliony korun a většinu peněz poskytla Evropská unie. „Po Zlaté stezce Českého ráje chodí tisíce lidí denně a mnoho z nich si stěžuje, když vidí usychající duby,“ uvádí Kavková. 

Suchu odolávají jen třešně a jírovce

Lesníci nenechávají nově vysázené listnáče horku a suchu napospas. „Od začátku července aleje společně s obcí Karlovice zaléváme, přesto nám schnou před očima. Mimořádnému suchu zatím odolávají jen třešně a jírovce,“ podotýká Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů České republiky. „Na podzim vyhodnotíme zdravotní stav každého stromu v novém stromořadí. Uhynulé dřeviny nahradíme jinými. Odhadujeme, že půjde o desítky dubů.“

Se záchranou nově vysázených stromů kolem Zlaté stezky Českého ráje pomáhají lesníkům dobrovolní hasiči z Karlovic.

„Pořídili jsme si novou cisternu za sedm milionů korun. Lesy České republiky nám na ni přispěly, protože je nejblíž po ruce, kdyby na Hruboskalsku vypukly požáry,“ uvádí karlovický starosta Ondřej Havrda. „Tak teď na oplátku jezdíme s hasičskou cisternou k novému stromořadí a proléváme půdu kolem dubů.“ Podle Kavkové však zem v Českém ráji vyschla v posledních dvou měsících natolik, že ani zálivka stromů z hasičské cisterny v mnoha případech nestačí.

Lesníci si hodně slibovali od předpovědi počasí na středu, na kdy třeba prestižní německý meteoweb Wetteronline předpovídal v některých částech Libereckého kraje až padesát litrů dešťových srážek na metr čtverečný. Prognóza byla nicméně znovu jen pro hořký smích.

Stanice Povodí Labe naměřila v Turnově za celou minulou středu pouhý jeden decilitr vody na metr čtverečný.

Sucho je extrémní

Český ráj připomíná polopouštní krajinu především v místech vystavených naplno slunci. Starosta Havrda označuje sucho na Hruboskalsku za extrémní. „Stromy začínají ztrácet zelenou barvu také ve starých dubových alejích,“ tvrdí. „Ve Svatoňovicích dochází lidem voda ve studních. Kvůli vyschlým lesům hrozilo obrovské nebezpečí požárů.“ 

Mimořádné sucho doléhá na Český ráj i na celý Liberecký kraj již druhé léto po sobě, což je výjimečné. Po suchém roku totiž obyčejně následoval rok výrazně bohatší na deště. Letos i loni však přinášely srážky do střední Evropy jihozápadní, jižní nebo východní proudění. Mraky na sever Čech většinou nedorazily. Severozápadní proudění, díky němuž patřil Liberecký kraj vždy mezi nejdeštivější oblasti republiky, se v létě již dva roky takřka nekoná. 

„V Českém ráji už začaly bohužel usychat borovice podobně jako v Polabí nebo na Mělnicku,“ podotýká Řičář. „Jejich kořeny přitom sahají do mnohem větší hloubky než kořeny smrků. Ale i tam už voda chybí.“

zpět na článek