iDNES.cz

Houby v Libereckém kraji vyschly, teď svitla naděje na obrat

  11:14
Jako vysušené mumie vypadaly v červenci často houby v lesích Libereckého kraje. Pokud tedy vůbec vyrostly. Po deštích je to lepší, ale zatím stále jen mírně.

V červnu nacházeli houbaři v lesích také docela hodně hřibů. Teď doufají, že nedávné deště opět probudí houby | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„Sezona začala v květnu výborně, ale tropická vedra na přelomu června a července a dlouhotrvající sucho růst hub zastavily,“ říká známý liberecký mykolog Zdeněk Pelda.

„V lese jsme chodili po přesušeném jehličí a listí. Pařezy jindy obsypané nejrůznějšími prašivkami byly holé a pusté,“ přibližuje.

Teď po víkendových vydatných deštích se dají houby potkat hlavně pod stromy, kde se udržela nebo teče voda.

„V úterý jsem našel na takovém místě čerstvé malé růžovky,“ prozrazuje Pelda. 

Červnu vévodily růžovky

Právě růžovky vévodily letos v červnu Peldovým úlovkům. „Hodně jich bylo už v polovině června, domů jsem nosil také hřiby, kováře, kozáky a sem tam nějakého klouzka,“ prozrazuje Pelda.

„Ještě víc než růžovky rostly šedivky. V květnu jsem se na zahradě musel vyhýbat májovkám a závojenkám podtrnkám, kolik jich tam bylo,“ doplňuje.

Šedivky patří stejně jako růžovky mezi jedlé houby, nejsou ale tak chutné. Nezkušení houbaři si je navíc snadno spletou s jedovatou muchomůrkou tygrovanou. 

V červnu se houbaři nevraceli s prázdnou, poněvadž v květnu spadlo v Libereckém kraji mnohem více dešťě než obvykle. Zároveň šlo o chladnější období. 

V Liberci však naposledy více pršelo 16. června a pak musela půda na vláhu čekat až do 12. července. Dohromady s následujícími dvěma dny spadlo v Liberci přes 33 litrů vody na metr čtvereční. Na druhé straně Ještědského hřebenu v Křižanech 50 litrů na metr čtvereční.

„Třídenní déšť houbám určitě pomůže. Líbilo by se mi, kdyby do konce týdne napršelo dalších deset až patnáct litrů na metr čtvereční,“ podotýká Pelda.

„Těžko ale odhadovat, jak rychle se zaschlé podhoubí vzpamatuje. Kromě vedra a nedostatku deště se na něm podepsal stálý vítr. Ze země odebíral skromné zásoby vody,“ upozorňuje.

Choďte tam, kde jste něco našli, radí houbař

Pelda sice nevyšel letos s houbami naprázdno, ale ve srovnání s úrodnějšími lety našel nezvykle málo druhů hub. Kromě růžovek, šedivek, hřibů, kovářů, kozáků a klouzků šlo o nejedlé penízovky širokolupenné a čechratky černohuňaté, krásné, ale rovněž nejedlé houby.

V podještědských lesích kolem Kryštofova Údolí se daly v polovině června vydloubnout ze země také suchohřiby a poddoubníci, známější pod názvem sameťáci.

„Kdybych směl kolegům houbařům radit, tak by teď měli chodit na místa, kde už alespoň něco našli,“ konstatuje Pelda. „Tam, kde na nic nenarazili ani v červnu, pravděpodobně chyběla vláha už tenkrát a teď tam není tuplovaně,“ upřesňuje.

zpět na článek