iDNES.cz

Muži ukrývali stovku zbraní, ve skříni měli kulomet i samopaly

  15:36
Kulomet, sedmadvacet samopalů i pistole. Dohromady 97 střelných zbraní, 24 tisíc nábojů, ale i granáty, střelivo do kanónů a rozbušky zajistili policisté u devíti mužů z Libereckého a Pardubického kraje. Nyní je obvinili z nedovoleného ozbrojování. Hrozí jim až pět let vězení.

Policisté případ ještě dále vyšetřují. Už teď ale vědí, že obvinění často nakupovali nefunkční zbraně a ty uvedli do střelbyschopného stavu.

Držení tolika neregistrovaných nebo zakázaných zbraní představuje podle policie velkou bezpečnostní hrozbu.

„O pohybu těchto zbraní není kontrola. Neví se, jestli se prodají přes internet a kde skončí. Třeba u někoho, kdo by je chtěl použít. Představuje to velké riziko,“ poznamenal Ondřej Musil, náměstek ředitele krajské policie pro kriminální policii a vyšetřování.

O tom, že funkční zbraně jen neležely doma ve skříni, se policisté přesvědčili, když loni v listopadu zadrželi dva muže při střelbě ze samopalů v lese na Frýdlantsku.

Tehdy začali případ vyšetřovat a nyní obvinili celkem devět mužů ve věku od 33 do 69 let. Většina pochází z Libereckého kraje, dva jsou z Pardubicka. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Obviněné spojuje zájem o zbraně a někteří se znají osobně. Zbraně, střelivo i materiál k výrobě střeliva si opatřovali na burzách nebo přes inzeráty na internetu. Zbraně a střelivo pak policisté objevili při domovních prohlídkách. Nejstarší muž měl doma deset samopalů a kulomet.

Někteří obvinění měli doma dílny, kde upravovali koupené nefunkční zbraně do střelbyschopného stavu. „Zbraně byly upravované s jistou mírou sofistikovanosti,“ řekl uvedl Zdeněk Chmelík z policejního odboru služby pro zbraně.

Mezi zajištěnými zbraněmi byl například upravený samopal vzor 26 s tlumičem. Policisté ale objevili také samopaly z druhé světové války. Například sovětský model PPŠ-41 Špagin nebo italskou Berettu M 1938.

Zatím se neví, jestli byl s některou ze zajištěných zbraní spáchán trestný čin. Zbraně teprve poputují na balistické expertizy. „K čemu měly zbraně sloužit a proč je muži drželi, je předmětem vyšetřování. To je teprve na začátku,“ uvedl vyšetřovatel Jaroslav Mareček.

Někteří z obviněných už byli v minulosti trestáni

Obvinění si mezi sebou velmi často zprostředkovali prodej a úpravu zbraní. Kriminalisté zajistili také neoprávněně přechovávané hlavní části zbraní, jejich součásti a příslušenství. Včetně tlumičů.

Je možné, že se případ bude posuzovat ještě přísněji. „Potom by obviněným hrozila sazba od dvou do osmi let,“ řekl státní zástupce Miroslav Mareš. Přísnější trest například připadá v úvahu, pokud obvinění spáchají skutek jako členové organizované skupiny.

Někteří z obviněných už byli v minulosti trestáni. Pět z nich má sice zbrojní průkaz, k přechovávání zajištěných zbraní ale neměli žádné oprávnění.

Autor:
zpět na článek