iDNES.cz

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

  16:40
Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských horách. Od úterního večera do čtvrtečního rána tam napršelo přes 144 litrů na metr čtvereční. Tolik alespoň naměřila tamní stanice Českého hydrometeorologického ústavu.

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a Hejnice. Pršet přestalo ve čtvrtek kolem sedmé ráno, díky čemuž se řeka Smědá a její přítoky uklidnily.

„Bylo velkým štěstím, že u nás pršelo mnohem méně než na Jizerkách,“ říká frýdlantský starosta Dan Ramzer. Při tragické bleskové povodni ze srpna 2010 totiž postihla obrovská průtrž mračen hřebeny hor i Frýdlantský výběžek. Velká voda se tehdy valila nejen řekou Smědá, ale i potoky a potůčky.

„Smědá a potoky na Frýdlantsku jsou teď na záplavy lépe připravené než před devíti lety. Po bleskové povodni se upravila a vyčistila koryta,“ poznamenal Ramzer.

Silný déšť udělal radost ekologům i lesníkům

Ve čtvrtek vystoupala Smědá až na třetí povodňový stupeň. Vzedmula až na 253 centimetrů. Větší problémy ale začíná dělat až s hladinou kolem 270 centimetrů.

Podle hrázného z přehrady na Černé Nise Petra Noswitze nepršelo v Jizerských horách tak vydatně od roku 2013.

Při červnových záplavách tehdy spadlo během tří dnů na jizerskohorské Olivetské hoře zhruba 186 litrů vody na metr čtvereční.

Extrémně silný déšť udělal radost ekologům i lesníkům. Příroda v Jizerských horách a v údolích potřebuje po loňském rekordním suchu co nejvíce vláhy.

„Za vydatné srážky jsme rádi, zvláště, když voda nenadělala v horách a pod nimi takřka žádné škody,“ říká Jiří Hušek, regionální ředitel Agentury pro ochranu přírody a krajiny.

„Pomohlo, že Jizerské hory dokážou v současné době zadržet víc vody než v roce 2010, kdy přišla blesková povodeň,“ tvrdí.

Voda vzala hráz pod jezem

Největší viditelnou škodou byl utržený kus hráze pod jezem v Hejnicích. „Stejně jsme v těchto místech uvažovali koryto rozšířit,“ svěřuje se starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Na Jablonecku a Liberecku navíc i tentokrát spolehlivě zapracovaly přehrady Josefův Důl, Černá Nisa, Souš, Mšeno, Fojtka a Mlýnice. Vypouštěly mnohonásobně méně vody, než do nich přitékalo.

V Josefově Dole a na Černé Nise ale scházelo jen dvacet a deset centimetrů, aby se voda valila z přehrady nekontrolovaně bezpečnostními přelivy.

zpět na článek