iDNES.cz

Rodina měla dům plný vos, musela si ale poradit sama. Hasiči nepomohli

  6:24
Když ekonomka Petra Pospíšilová z Kokonína na Jablonecku přišla večer domů z práce, zjistila, že dům zaplnily vosy. Rojily se už v chodbě. Hasiči, které zavolala, jí ale nepomohli. Vosy odmítli zlikvidovat.

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Operátorka na lince byla sice příjemná a ochotná, ale zajímalo ji hlavně, jestli je někdo u nás v rodině někdo alergický na vosí bodnutí a jestli o tom máme u sebe lékařské potvrzení. To samozřejmě nemáme. Myslím si, že když máte v místnosti sto padesát vos, tak je úplně jedno, jestli jste alergičtí, nebo nejste,“ popisuje Petra Pospíšilová.

Od hasičů dostala tip na deratizační firmu, která provádí likvidaci vosích rojů. „Tam mi řekli, že toho mají hodně a můžou přijet až za několik dní. Tak dlouho jsem před domem čekat nemohla. Měli jsme doma všechny věci, takže ani nebylo možné jít spát někam na hotel,“ zdůrazňuje žena.

„Vždycky jsem si myslela, že hasiči jezdí ke všem takovým případům a docela mě to zaskočilo. Myslím, že v tomto omylu jsem nežila sama,“ uvedla žena.

Od agresivního hmyzu jí nakonec pomohl manžel, který sehnal na pomoc dobrovolného hasiče a ještě pokrývače střech. Společně vosy v chodbě zlikvidovali takzvaným „vosím hasičákem“, což je speciální sprej.

Operátorka může odmítnout vyslat hasiče

Profesionální hasiči vyjíždějí kvůli hmyzu jen tehdy, když hrozí lidem bezprostřední nebezpečí ohrožení života a zdraví. Tedy například pobodání alergika, dítěte nebo seniora.

Dále hasiči likvidují roje na veřejných prostranstvích s výskytem většího množství osob. Smůlou rodiny z Kokonína bylo, že ani jedna z těchto situací u nich nenastala. Lidé se nacházeli mimo dům a ten stál na soukromém pozemku.

„Pokud nehrozí bezprostřední ohrožení, kterému není volající schopen zabránit, může operační důstojník odmítnout na místo vyslat hasiče,“ vysvětluje mluvčí krajských hasičů Pavlína Bílková.

„Ráno, večer a v noci je za normální situace roj v klidu, takže by nemělo nic hrozit. Pokud to nestačí, je třeba zajistit, aby se k roji nepřibližoval člověk,“ radí Bílková.

zpět na článek