iDNES.cz

Nekrmte toulavá zvířata, vyzývá obyvatele Jablonec. Chce mít čistší ulice

  6:18
Jablonec chce vymýtit nepořádek ve svých ulicích. Pomoci k tomu má nová vyhláška, kterou odhlasovalo zastupitelstvo. Dokument například zakazuje stanování a táboření na řadě míst ve městě. Zakázáno je také krmit volně žijící nebo toulavá zvířata.
Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky.

Jablonecká vyhláška například zakazuje krmit toulavé kočky. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Ve vyhlášce stojí, že omezení platí na všechna veřejná prostranství jako jsou náměstí, parky, chodníky či veřejná zeleň. Krmivo pro toulavá zvířata zase lidé nesmí umístit například v ulicích Pod Baštou, Podhorská, Soukenná, na Mírovém náměstí nebo v Tyršově parku.

Táborák lze zapálit jen na pěti místech

„Zatímco stanování, bivakování či táboření na veřejných plochách je v Jablonci zakázáno, táborák je možné rozdělat na jednom z pěti veřejných ohnišť. Ta fungují čtvrtým rokem a každé z nich má provozní řád, který je třeba dodržovat. Jedná se o místa v Srnčím dole, na Proseči, Tajvanu, u Novoveského koupaliště a na Staré Osadě,“ vysvětlila mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

„Co se týče zákazu krmení, jedná se zejména o oblast centra města, Tyršův park nebo koryto Lužické Nisy. Toto opatření má zabránit nejen nepořádku ve městě, ale také předcházet výskytu potkanů. Výjimku mají krmítka pro ptactvo.“

Podle primátora Jablonce Petra Beitla je nová vyhláška nástrojem například pro technické služby nebo městskou policii. „Je to zákonná opora pro jejich konání. Podklad pro činnost strážníků a ostatních lidí, kteří mají pořádek ve městě na starost,“ popsal primátor.

„Jednoduše řečeno, když bude někdo ležet někde v parku, tak ho může městská policie vyzvat, aby místo opustil. S většinou lidí, co tam nocují, nemá cenu zahajovat správní řízení, ale mohou být alespoň vykázáni.“

V Jablonci nejde za poslední dobu o první vyhlášku, která řeší nepořádek v ulicích. Od loňského podzimu platí ve městě vyhláška o takzvaných bezalkoholových zónách. Znamená to, že lidé nesmí popíjet alkohol na veřejnosti v některých ulicích. Jde třeba o ulice Na Vršku, Liberecká či Nová Pasířská. Lidé, kteří zde bydlí, si stěžovali na hluk, obtěžování a nepořádek. To všechno způsobovaly partičky problémových a sociálně slabých lidí, jež se tady zdržovaly.

Autor:
zpět na článek