iDNES.cz

Pavilon jablonecké nemocnice má dva měsíce zpoždění, skluz by ale měl dohnat

  6:24
Dva měsíce zpoždění oproti plánu má stavba pavilonu intenzivní péče v Jablonci. Město ale věří, že skluz se podaří rychle dohnat.

Ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček sleduje výstavbu potřebného pavilonu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Stavba měla před začátkem zimy vystoupat až do druhého patra, zatím je dokončená základová deska a dvě podzemní patra.

„Důvodem byly komplikace způsobené přeložkami inženýrských sítí. Jak už to bývá, nebyly všechny zakresleny tam, kde skutečně byly, a navíc se musel dávat velký pozor, abychom odpojením sítí neohrozili chod nemocnice. Bylo to skutečně velmi náročné,“ zdůvodnil primátor Jablonce Petr Beitl.

Hotovo má být do konce srpna

Město ale věří, že skluz se podaří dohnat a pavilon bude do konce srpna příštího roku hotový.

„Teď bude rozhodující průběh letošní zimy. Pokud nastane klasická jablonecká zima, může to způsobit další problémy, protože nebudeme moci betonovat,“ řekl místostarosta Miloš Vele.

Pro Jablonec je výstavba pavilonu intenzivní péče prioritou číslo jedna. Jde totiž o největší a nejdražší akci minimálně za posledních deset let. Poté, co se i přes sliby státu nepodařilo získat na stavbu dotaci, rozhodli zastupitelé, že vše zaplatí město.

Celkem má nový pavilon stát 150,5 milionů korun. Částečně teď přispěl i Liberecký kraj a to 7,6 miliony.

„Samozřejmě, že tak velká stavba přímo v areálu nemocnice má dopad na návštěvníky. Je kvůli tomu omezené parkování i průjezd celým areálem, ale samotné fungování nemocnice narušeno není. Až se stavba dokončí, budou všechny vjezdy do nemocnice osazeny závorami kvůli zpoplatněnému parkování,“ sdělil technický náměstek ředitele nemocnice Milan Trpišovský.

Do pavilonu se přestěhuje JIP a ARO

Do nového pavilonu přestěhuje nemocnice jednotku intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO). Stávající kapacity už totiž nestačí, zvláště poté, co některé nemocnice v okolí omezily služby.

„Někdy jsme kvůli tomu nuceni odkládat plánované operace nebo předčasně stěhovat pacienty z intenzivní péče na standardní lůžka,“ řekl ředitel nemocnice Vít Němeček.

To už díky novému pavilonu nebude nutné.

„Dispozice nového oddělení ARO bude v moderním, takzvaném boxovém systému. Pro pacienty a jejich návštěvy to bude představovat lepší komfort,“ uvedl primář ARO Martin Bartoň.

Kromě ARO a JIP přesídlí do nového pavilonu i ředitelství nemocnice a kanceláře primářů. Díky tomu se uvolní čtvrté patro v hlavní budově.

„Buď tam rozšíříme kapacity pro následnou péči, nebo tam dáme gynekologii, abychom zvýšili komfort pro porodnici. Původně jsme mysleli, že bychom tam po dohodě s pojišťovnami rozšířili naši internu, která teď chybí ve Frýdlantu a Semilech, ale nakonec se ukázalo, že to není nutné,“ dodal Němeček.

zpět na článek