iDNES.cz

Sáčky na psí výkaly jsou v Liberci na příděl, okolní města je dávají zdarma

  11:18
Pokud lidé chtějí v Liberci uklidit exkrement po svém psovi, koš se sáčkem budou v ulicích hledat marně. Město od pytlíků na psí výkaly upustilo, mimo jiné kvůli tomu, že lidé sáčky kradli. Radnice pytlíky vydává obyvatelům města pouze na úřadě.
Koš i se sáčky na psí exkrementy lidé v Liberci nenajdou. Město je do ulic...

Koš i se sáčky na psí exkrementy lidé v Liberci nenajdou. Město je do ulic přestalo dávat poté, co je lidé kradli a rozhazovali po okolí. Pejskaři si pro pytlíky mohou dojít čtyřikrát ročně na radnici. | foto: Jan Pešek, MF DNES

V řadě měst regionu přitom koše se sáčky fungují, třeba v sousedním Jablonci. A najdou je i obyvatelé menších obcí, například nedalekého Mníšku.

„Od doplňování sáčků na psí exkrementy jsme v minulosti upustili, jelikož to podléhalo velkému vandalismu a tvořil se sekundární nepořádek. Lidé sáčky vytahovali a ty se pak povalovaly kolem, nebo si je lidé nabrali do kapes,“ vysvětluje Jan Král z tiskového odboru libereckého magistrátu.

Dodává, že město rozhodně neuvažuje, že by se do ulic sáčky na psí exkrementy vrátily.

Sáčky stačí sotva na pár dní, říká majitelka psa

„V praxi to nyní probíhá tak, že při platbě za psa, nebo při registraci dostane majitel psa sáčky přímo na oddělení poplatků a pohledávek na novém magistrátu. Každý majitel přihlášeného psa tedy dostane určité množství sáčků přímo na přepážce, a to až čtyřikrát ročně,“ doplňuje Král.

Ve skutečnosti to vypadá tak, že majitel psa dostane asi třicet sáčků na čtvrt roku. Podle některých pejskařů to je málo. „Tolik sáčků vystačí tak na týden, deset dní,“ komentuje majitelka fenky Emy, Liberečanka Olga Veselá.

V Liberci obyvatel zaplatí ročně za psa 600 korun. Za druhého pak 1 500. Senioři či zdravotně postižení mají slevu. „Výše poplatku se tady minimálně deset let nezměnila,“ upozorňuje Král.

V Jablonci jsou sáčky a očkování zdarma

V sousedním Jablonci pejskaři zaplatí ročně daleko více. 1 500 korun za prvního psa a 2 200 za dalšího v bytě. V případě rodinného domu je výše poplatku 300 korun za prvního a tisícovka za druhého psa. Důchodci a zdravotně postižení mají opět slevu.

Jenže město zdarma nabízí dvakrát ročně plošné očkování proti vzteklině, sáčky na psí exkrementy včetně vývozu košů.

Mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová říká, že ve městě je celkem 144 košů se sáčky na psí exkrementy, které jsou doplňovány buď jednou denně nebo jednou za tři dny podle lokality a její oblíbenosti u pejskařů.

„Dostupnost sáčků je předmětem mnoha diskuzí a sporů. Stává se velmi často, že lidé si berou více sáčků, než potřebují, a na ostatní se pak nedostává. Za sáčky a obsluhu a vývoz košů město ročně zaplatí téměř milion korun. Na poplatcích se v loňském roce vybralo 1,4 milionu korun. O rozšíření míst, kde jsou sáčky k dispozici, nebo navýšení počtu sáčků se v současné chvíli neuvažuje,“ upozorňuje Hozová.

Až sedmdesát procent lidí po psovi neuklidí

A koše se sáčky fungují i na vesnicích. Například v Mníšku nedaleko Liberce. Podle starosty Romana Slezáka obec umístěním košů se sáčky reagovala na to, že do Mníšku jezdí venčit psy lidé z okolí.

„Přijedou, vyvenčí psy, neuklidí po nich a odjedou. S těmi koši je to malinko lepší, přesto snad sedmdesát procent lidí stejně po svém psovi neuklidí. Je to o osobní odpovědnosti a ukázněnosti a té ve společnosti příliš není,“ zlobí se Slezák.

Autor:
zpět na článek