iDNES.cz

Rybina proti čisté vodě. V souboji přehrad zvítězil Jablonec nad Libercem

  16:58
Jablonecká přehrada nabízí kvalitní servis, úhledné prostředí i čistou vodu. Návštěvu liberecké lze doporučit spíše těm méně náročným. Tak dopadlo srovnání obou přehrad, které provedla MF DNES.

Jablonecká přehrada je největší městskou vodní plochou ve střední Evropě. Nacházejí se tu kurty na plážový volejbal, hřiště, dětské koutky, stánky s občerstvením a několik restaurací. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Porovnávat vzhled a okolí obou přehrad je ovšem trochu zrádné. Jabloneckou tvoří soustava tří nádrží, je zasazená do relativně rovinatého prostředí. Liberecká přehrada je naopak podlouhlá a úzká, zaříznutá v údolí mezi kopci.

„Je to poněkud ošidné srovnání,“ připouští Petr Vobořil, šéf Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Kvalita vody: jasný bod pro Jablonec

Bez ohledu na to však Jablonec drtí Liberec v kvalitě vody.

„U nás je letos málo vody, ale přesto je krásně průzračná a čistá,“ prohlásil Vobořil.

Přehrada v krajském městě pak nabízí koupání spíš pro nenáročné: voda páchne bahnem, rybinou a bůh ví čím ještě.

„Už se projektuje rozšíření kanalizace ve Starém Harcově, část by se měla řešit domácími čistírnami odpadních vod a zvýšenými kontrolami: pracovníci odboru životního prostředí budou dohlížet na to, jak si lidé vyvážejí septiky. Jde o to, aby splašky nepřepadávaly do vody,“ uvedl náměstek libereckého primátora Jan Korytář.

Služby a občerstvení: další bod jabloneckým

Jablonec vítězí taktéž v nabídce služeb a občerstvení. Břehy lemují upravené stánky přetékající nabídkou všeho možného k pití i jídlu; u vody vyprahne i vyhládne.

Liberec má na břehu hlavní pláže restauraci, jejíž nabídka je skromnější.

Mimochodem – jablonecký magistrát vydává soubor pravidel, která určují, co se na přehradě může a nesmí a celkově určují řád. „V Liberci nic takového není,“ poznamenal Korytář.

Prostředí: Jablonec opět vítězí

Hned o několik koňských délek pak Liberec prohrává v celkové upravenosti okolí. I když to se možná změní. Na příští rok totiž chystá Povodí Labe, jež přehradu spravuje, celkovou rekonstrukci hráze a boční zdi.

„To je zcela zásadní akce, na níž pak lze navázat a připravit úpravy okolí,“ řekl Korytář.

„Mohla by tu být líp upravená pláž – na ní je dneska všechno nasázené tak nějak bez ladu a skladu. Okolo hráze by měla přibýt mola, aby měli lidé víc možností, kde se slunit. V tom má jablonecká přehrada výhodu, protože se na pláže vejde mnohem víc lidí. My máme jednu, a to ještě poměrně malou. Dobré by bylo také sezonně uzavřít Zvolenskou ulici, která okolo přehrady vede. Vzniklo by zde tak klidné místo,“ říká Korytář.

Klidné místo už mají právě v Jablonci. Petr Vobořil o tom ví své. „Jsem rozený Jablonečák. Když jsem byl malý, bydleli jsme za starokatolickým kostelem, odkud byl jen kousek k novoveskému koupališti. Stejně mě to ale táhlo k přehradě,“ říká.

Dnes žije pár desítek metrů od přehrady. Každé ráno chodí kolem ní běhat a v zimě se tu, coby otužilec, koupe. „Je to pro mě neuvěřitelná vzpruha. Lidi se mě ptají, proč nechodím běhat třeba do Jizerek, ale to mě ani nenapadne, u přehrady je to překrásné. Tady se to nikdy neomrzí,“ uzavřel.

zpět na článek