iDNES.cz

Do obchodních center se stahují pochybné existence, odpudit je může hudba

  11:48
Obchodní domy v centrech Liberce a Jablonce lákají i nechtěné návštěvníky. Ti zde třeba kradou nebo obtěžují okolí. Ochranka nákupních domů je proti nim často bezradná a policie sem jezdí prakticky denně. Zafungovat by ale mohly i psychologické efekty, třeba pouštění vážné hudby.

Obchodním centrum Forum v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Křiklavé reklamy vábí na výhodné nákupy. Manažeři se chlubí rekordní návštěvností. Jenže ve stínech pestrobarevných neonů se skrývá problém. Obchodní centra ve středu Liberce a Jablonce nad Nisou trpí pod nájezdy zlodějů, partiček znuděné mládeže či lidí z okraje společnosti. Obchodníci a zákazníci si stěžují na hluk a obtěžování.

Jablonecký Central.

Tento problém řeší třeba v obchodním domě Central v Jablonci. Nákupní galerie tady funguje něco přes rok, její vedení se pyšní, že ji denně navštíví tisíce zákazníků. Avšak kromě spokojených zákazníků do nákupních pasáží zavítají i klienti nechtění.

„V Centralu se nahromadili naši mladí nepřizpůsobiví spoluobčané. Otravuje nás jejich řev a neukázněné chování. Ochranka je vyhodí jedněma dveřma a oni se za chvíli druhýma vrátí,“ rozlítil se například na nedávné besedě vedení města s obyvateli Jablonce jeden z účastníků.

Problémové partičky láká i wi-fi zdarma

Jeho slova potvrzuje i ředitel strážníků Luboš Raisner. „Jak my, tak i státní policie jezdí do Centralu často. Trochu se nám dovnitř a také na prostranství před obchodním domem přestěhovali problémoví lidé a zejména partičky dvanácti, čtrnáctiletých, které dělaly předtím problémy na Dolním náměstí nebo v obchodním centru nad Billou či v městské knihovně. Central je pro ně ideální. Jsou tam velké prostory, můžou se tam pobavit, mají tu zadarmo wi-fi. Někdy je ale situace zbytečně vyhrocená a lidé volají strážníky na takovéto lidi jen kvůli tomu, že mají jinou etnicitu,“ uvedl Raisner.

Ředitel OC Central Aleš Stupka podotkl, že různé pochybné partičky tady zaznamenali nejvíce na začátku letošního roku.

„To nás navštěvovaly skupinky, které nerespektovaly pravidla obchodního centra a nechovaly se ani v rámci pravidel slušného chování. Ihned jsme s bezpečnostní agenturou přijali dodatečná opatření a situace se zlepšila. Pokud by se situace zhoršila, jsme připraveni ihned posílit tým o další pracovníky bezpečnosti, kteří by se speciálně věnovali pouze této problematice. Spolupracujeme a jednáme také s městskou i státní policií,“ sdělil Stupka.

Dodal, že vykázat někoho z prostor obchodního centra je ovšem možné pouze v případě porušení takzvaného domovního řádu nebo při určitém porušení zákona.

„Bez takového porušení zákon neumožňuje vykázat kohokoliv ani za asistence policie. V případě potřeby předáváme záznamy z kamerových systémů a informace státní policii, která má pravomoci problematiku dále řešit s rodiči mladistvých, školou a příslušnými úřady,“ doplnil ředitel.

Na problémové lidi může zabrat vážná hudba

Miroslav Habel, manažer obchodního centra Forum v sousedním Liberci, říká, že problémy s různými nežádoucími zákazníky mají všechny obchodní domy v Česku, jež stojí v centrech měst.

„My sídlíme v sousedství terminálu na Fügnerově ulici a to je místo, které je i magistrátem vyhodnoceno jako problémová lokalita. Navíc patříme mezi top deset nejnavštěvovanějších obchodních center v Česku a s tím souvisí, že k nám zavítají i tito lidé. Navázali jsme proto dobrou spolupráci s městskou i státní policií. Ta státní sem pravidelně jednou až dvakrát denně zavítá. Působí tady preventivně se zřetelem na nejrůznější skupinky, které se tady tvoří a může v případě potřeby zasáhnout, jelikož ochranka centra nemá oporu v zákoně,“ popsal Habel.

Jedním z nástrojů, jak podobné lidi z center vyhnat, je i pouštění tónů vážné hudby, které ve Foru zavedli před šesti lety. Ve světě není myšlenka odhánět pochybné existence klasickou hudbou úplně nová. Pouští ji například novozélandský řetězec Citty Mall a tvrdí, že se mu radikálně podařilo zmírnit kriminalitu.

„My tu hudbu pouštíme ale spíše kvůli tomu, aby vstup do centra nepůsobil depresivně, aby byl prezentován nějakým slušným způsobem. Hudbu nepouštíme s cílem odrazovat, ale spíše lidem návštěvu centra zpříjemňovat. Přešli jsme i na jiné styly, než je jen vážná hudba, nejde však o hudbu, u které by se mládež vyloženě bavila či skákala,“ doplnil Habel.

Autor:
zpět na článek