iDNES.cz

Ochranáři na Liberecku pochytali migrující žáby, aby zabránili masakru

  16:16
Cesta přes silnici pro ně znamená život, nebo smrt. Každé jaro se na ni ale stovky žab i čolků vydávají. A aby jejich naděje na přežití byla co největší, pomáhají jim ochranáři z libereckého centra pro zvířata v nouzi Archa.

Ochranářům se podařilo zachránit stovky obojživelníků. | foto: Archa

Na Liberecku je řada míst, kde se obojživelníci snaží dostat do rybníků a neskončit cestou pod koly aut. Na těch nejrušnějších silnicích staví ochranáři speciální zábrany se zabudovanými kbelíky, do nichž žáby i čolci při jarní migraci napadají a ochranáři je pak jednoduše přenesou na druhou stranu vozovky.

Zábrany se každý rok objevují v Harcově u pivovaru Vendelín a ve čtvrti Kunratice. „V Kunraticích by ale být nemusely, kdyby řidiči respektovali zákaz vjezdu. Bohužel mnoho z nich tuto zkratku využívá kvůli budování nové silnice z Lukášova a bez našeho zásahu by tady docházelo doslova k žabím masakrům,“ upozornila Ivana Hancvenclová z Archy.

Letos se podařilo přenést přes silnici v Harcově pouze 208 obojživelníků, což je podle ochranářů málo. Z dosud neznámých příčin se tady totiž jejich stavy snižují. Zato v Kunraticích jich v kbelících uvázlo rekordních 1 276. A žab i čolků bude zřejmě ještě více. Do jejich záchrany se totiž často zapojuje i veřejnost.

Lidé by sami neměli žáby ze kbelíků vyndávat

„Přestože na bariérách visí informační tabule s žádostí, aby lidé žáby sami nevybírali, tak i letos jsme v Kunraticích takového aktivního občana přistihli. Lidé si bohužel neuvědomují, že tím žabkám více uškodí, než pomohou. Pro tyto zásahy je přesně daná metodika, kterou musíme dodržovat. Každý rok žádáme úřady o povolení k přenosům a o obojživelnících vedeme důkladnou evidenci. Je pro nás důležité vědět, kolik obojživelníků se v kterém kyblíku zachytí,“ míní Hancvenclová. 

„Podle toho se pak rozhodujeme, kolik nádob a kam příště umístíme, aby se nepřeplňovaly. Když přijedeme k prázdným pastem, může to budit dojem, že tudy táhne jen málo žab a bariéry tedy není třeba vůbec stavět,“ dodává Hancvenclová.

Navíc jsou ochranáři schopni pomoci i zraněným zvířatům a přesně určit druh a počet obojživelníků.

„Celkem se nám letos podařilo přenést 869 ropuch obecných, 532 skokanů hnědých, a také třiapadesát čolků obecných a třicet horských,“ doplnila Hancvenclová.

zpět na článek