iDNES.cz

Studentka umění ulomila barokní soše předloktí. Chtěla se protáhnout

  14:44
Třiadvacetiletá studentka umění z Nizozemska se zavěsila na vzácnou sochu sv. Prokopa na morovém sloupu ve Stráži pod Ralskem. Ulomila jí předloktí a zřítila se s ním na zem. Policii to vysvětlovala tím, že se chtěla protáhnout po dlouhé cestě autobusem.

Morové sousoší ve Stráži pod Ralskem. | foto: Policie ČR

Studentka přijela do města na exkurzi se svými nizozemskými spolužáky z vysoké školy.  

„Hned poté, co vystoupili z autobusu, se od nich oddělila 23letá studentka a začala skákat po Mariánském morovém sousoší, které stojí na náměstí. Když se pak zavěsila na sochu sv. Prokopa, ulomila jí pravé předloktí a s ním se zároveň zřítila na zem. Žádné zranění neutrpěla. Její pád ale zaregistroval policejní vyšetřovatel, který stál před budovou místního obvodního oddělení policie, jenž se rovněž nachází na strážském náměstí,“ popsala policejní mluvčí Ivana Baláková.

Mladá žena pak policistům na služebně uvedla, že v Nizozemsku studuje vysokou školu umění a na morový sloup se zavěsila údajně proto, že si po dlouhé cestě autobusem potřebovala protáhnout tělo. Ujišťovala také, že sousoší poškodit nechtěla a je připravena vzniklou škodu zaplatit.

Poškozená socha.

„Kolik bude stát pokladnu města oprava poničené památky, zatím nevíme přesně. K dispozici máme jen předběžný odhad této částky od zástupců tamní radnice. Podle nich bude vyšší než deset tisíc korun. Ke vzniklé škodě se ještě na základě naší žádosti vyjádří znalec z oboru,“ dodala Baláková.

Z vandalského činu cizinku usvědčila bezpečnostní kamera. „Na základě nesporných důkazů jsme ji již ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za který ji soud může potrestat odnětím svobody až na jeden rok,“ uzavřela policejní mluvčí. 

Morový sloup byl podle historických pramenů postaven na strážském náměstí v roce 1682. Současná socha Panny Marie pochází z dílny sochaře K. Steyera z roku 1721, která nahradila dřívější sochařské dílo. To je nyní uloženo v muzeu. Později k ní přibyly sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriána, sv. Šebestiána a sv. Prokopa.

Autor:
zpět na článek