iDNES.cz

Varhany v Raspenavě sežral červotoč, na nové přispěli němečtí rodáci

  10:10
Červotoč dokonal dílo zkázy a sto deset let staré varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Raspenavě střídá nový nástroj. Ten původní postavil roku 1907 varhanář Heinrich Schiffner.

Nástroje se ujali varhanáři otec a syn Žloutkovi ze Zásady na Jablonecku a provedli jeho generální opravu. Poté varhany čekal převoz do Raspenavy, kde jsou nyní opět složeny na kůru. Na snímku je raspenavský duchovní správce Pavel Andrš. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Během let byly varhany rozšířeny o několikero rejstříků, ale postupně chátraly.

„Takzvané schiffnerky jsou méně odolné, vyžadují péči a údržbu a je dobré na ně hodně hrát. Je to jako s autem: když s ním nejezdíte, neprospívá mu to,“ shrnul raspenavský duchovní správce Pavel Andrš.

Do varhan se pustil červotoč, a tak třeba takzvané vzdušnice nefungovaly tak, jak by měly.

„Přívod vzduchu už nebyl v ideálním stavu, a tak se stalo, že se vzduch ztrácel a tóny nezněly dobře.“

Nástroj byl nenávratně poškozen. „Sotva by se tomu ale dalo předejít. Když červotoč řádí, tak řádí. Podobný problém teď řeší třeba s varhany v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci.“

Prožrané byly i dřevěné píšťaly. „Nešlo s nimi dělat nic jiného, než je spálit. Pravdou je, že pálit píšťaly stoletých varhan je velmi zvláštní, a ne zcela příjemný pocit. Nebylo ale jiné řešení,“ svěřil se duchovní správce.

Nové varhany přijdou do pseudobarokní skříně

Ze starého nástroje tak zůstala jen zdobná pseudobarokní skříň, do níž se postaví varhany nové. „Respektive zánovní. Nové by se pořídily třeba za šest set, sedm set tisíc korun. Těch, které nyní čeká montáž, si ceníme asi na čtyři sta.“

Na nové varhany narazil Andrš náhodou. „Dozvěděl jsem se, že do kaple baziliky ve Filipově ve Šluknovském výběžku chtějí pořídit menší nástroj a že varhany, které tam doposud byly, jsou rozebrány a složeny na kůru. Zavolal jsem tamnímu faráři a domluvili jsme se,“ popsal.

Nástroje se ujali varhanáři otec a syn Žloutkovi ze Zásady na Jablonecku a provedli jeho generální opravu. Poté varhany čekal převoz do Raspenavy, kde jsou nyní opět složeny na kůru. Až se oteplí a bude možné v kostele pracovat, čeká nástroj zástavba do původní skříně.

„Pneumatickému systému, na němž byly postaveny původní varhany, vadí vlhkost, změny teplot. Mechanicky ovládané varhany, které tu nyní budou, jsou daleko odolnější,“ upřesnil Andrš.

Vysvěcení varhan se uskuteční v neděli 1. července. „To tu pořádáme česko-německou mši, které se zúčastní i místní němečtí rodáci. Ostatně, právě oni nám na nové varhany přispěli nemalou částkou,“ uzavřel Andrš.

zpět na článek