iDNES.cz

Chodci i skútry ničí stopy v Harrachově, na které přispívají běžkaři

  16:42
Běžkaře, kteří letos začali přispívat na lepší úpravu stop v okolí Harrachova, rozčilují pěší turisté. Chodci totiž rozdupávají Krkonošskou lyžařskou magistrálu hned poté, co ji projede rolba. Jedna úprava základního okruhu vyjde na deset až dvanáct tisíc korun.

Turisté stoupají vzhůru po upravené lyžařské magistrále. Zapadané obtížně schůdné cesty k hřebenům hor je nelákají. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

„Běžkaři nám v lednu věnovali kolem patnácti tisíc. Kromě pěších turistů ničí běžecké trasy v okolí Harrachova také sáňkaři, sněžné skútry a snowbikeři, kteří jezdí na kolech s extrémně širokými pneumatikami,“ říká Vladimíra Černá ze Sdružení cestovního ruchu Harrachov.

Dokonce se podle ní stalo, že na běžecký stadion v Harrachově vjelo auto a zapadlo tam do sněhu.

Cedulky se zákazem nepovolil národní park

Sdružení cestovního ruchu a harrachovský městský úřad chtěly před zimou označit běžecké tratě cedulkami s upozorněním na zákaz vstupu bez lyží.

„Tento krok nebyl bohužel posvěcen ze strany Krkonošského národního parku,“ uvedla Lenka Skrbková v radničním Harrachovském zpravodaji.

„Na veřejných cestách, kudy vedou lyžařské stopy, se mohou návštěvníci hor pohybovat podle zákona bez omezení po celý rok. Tedy i v zimě, kdy se tam upravují běžecké stopy. Takový je zákon,“ upozorňuje mluvčí národního parku Radek Drahný.

„My nikomu vstup na veřejné cesty nezakazujeme ani nepovolujeme. Poškozování běžeckých stop považujeme za problém, ale dokud se nezmění zákon, nedá se nic dělat,“ doplnil Drahný.

Podotkl, že zákaz vstupu na cesty nesmí vydávat ani horská služba. „Před lavinová pole umisťuje pouze tabule s upozorněním, že tam turistům hrozí nebezpečí,“ vysvětlil Drahný.

Harrachovský místostarosta Jaroslav Čech by uvítal, kdyby se podařilo prosadit právní úpravu, jež by nedovolila poškozování draze upravovaných lyžařských magistrál.

Turisté stoupají k Mumlavské boudě a dál

Pěší turisté se vydávají z Harrachova nejčastěji k Mumlavské boudě, kam vede smíšená cesta. Do města po ní kloužou běžkaři a také se tam sáňkuje. Platí tam ovšem zákaz vjezdu pro motorová vozidla. „Ale i tak k nám jednou přijel na jídlo člověk autem,“ prozrazuje hostinský z Mumlavské boudy.

„Řekl jsem, že mu nic nedám a jeho žena poznamenala: ‚Vidíš, já říkala, že jedeš do zákazu vjezdu, že se sem autem nesmí‘,“ vzpomíná hospodský. 

Na Mumlavské boudě, u níž se nachází slavný vodopád, však cesta pěších turistů nekončí. Stoupají vzhůru po upravené lyžařské magistrále. Zapadané obtížně schůdné cesty k hřebenům hor je nelákají.

„Jde hlavně o neběžkaře a ani si neuvědomují, jak magistrále škodí. Nejdou pouze po části běžecké tratě určené pro bruslaře. Šlapou také ve stopě pro klasiky a rozbíjejí ji. Hlavně ve sjezdech mohou běžkaři kvůli dírám spadnout. V letošní zimě plné oblev se projeví každé stoupnutí do stopy,“ konstatuje Černá.

Peníze stačí jen na jednu jízdu rolby týdně

Podle ní se snaží chodci dostat až na Voseckou boudu nebo na druhou stranu na Kládovou cestu. Z ní se pak vracejí přes Zátiší do Harrachova. Sdružení cestovního ruchu přitom obrací každou korunu získanou na úpravu Krkonošské magistrály.

„V současné době nám peníze stačí jen na to, aby rolba projela základní okruh nad Harrachovem jednou týdně. Cestu Terex za celou zimu upravovala jen dvakrát. Před jarními prázdninami ji ale projedeme,“ řekla Černá.

Krkonošská magistrála získala díky příspěvkům běžkařů zatím peníze na jednu úpravu navíc. Sponzorské samolepky se prodávají na patnácti místech. Přímo u běžeckých stop si lyžaři kupují nejvíce padesátikorunové a stokorunové nálepky. Například v bufetu Na Ručičkách si koupili za minulý týden třicet padesátikorunových.

Sdružení cestovního ruchu dělá mezi turisty osvětovou kampaň, jejímž smyslem je uchránit běžecké stopy před poškozováním. „Vydali jsme mapky, kde jsme vyznačili cesty, na nichž se mohou lidé kolem Harrachova procházet a také sáňkovat. Není jich málo a většina z nich nepatří do Krkonošské lyžařské magistrály. Výjimkou je cesta od Normy k Mumlavskému vodopádu. Upravuje se rolbou, ale pěší turisté si ji oblíbili tak, že jsme ji zahrnuli mezi trasy na procházky,“ uvedla Černá.

zpět na článek