iDNES.cz

Zámeček se zatím nemá kam přestěhovat, rozebrání brzdí i soudní spor

  7:34
Jablonečané, kteří smutněli nad zdevastovaným zámečkem spolku Schlaraffia v sousedství jabloneckého autobusového nádraží, se nedávno zaradovali. Zámeček se rozhodla odkoupit, rozebrat a odvézt firma napojená na ukrajinské či běloruské vlastníky. Jenže realita je jiná.

Sídlo jablonecké odnože celosvětového spolku Schlaraffia je v Jablonci nad Nisou v posledních dnech skoro tématem číslo jedna. Lidé bojující za jeho záchranu a zapsání mezi kulturní památky se v pondělí večer sešli v místním knihkupectví Serius. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Záměr převést zámeček do areálu bývalé tržnice je nesmysl, protože zde město chystá dopravní terminál. Navíc o stěhování dlouhou dobu nemůže být ani řeč. Ministerstvo kultury dosud nerozhodlo, zda dům bude kulturní památkou, nebo ne, a již třetím rokem vede soudní spor s dosavadním vlastníkem.

Majitel zámečku, podnikatel Radek Malina, již dříve deklaroval, že o zámeček nestojí a tomu, kdo jej odkoupí a přestěhuje pryč, ho za symbolickou korunu přenechá. To také udělal. Nový majitel, společnost Royal Castle Development, ihned vyrukoval s tím, že někdejší sídlo pánského recesistického spolku umístí na střechu bývalé městské tržnice.

S městem nikdo nejednal

Jenže s tímto prostorem má jablonecká radnice jiné plány. Je po uzávěrce architektonické soutěže na dopravní terminál, na kterém by končila tramvajová trať z Liberce. „O této variantě se nedá rozhodně bavit. Na městě nikdo ze společnosti ani oficiálně nebyl, nikdo s námi nejednal. Já osobně tomu projektu moc nevěřím. Lidi se obvykle pro něco nadchnou a když se pak srazí s realitou, nadšení vyprchá,“ okomentoval náměstek jabloneckého primátora Lukáš Pleticha.

Problém je i na ministerstvu kultury. To je od roku 2015 žalováno u Městského soudu v Praze Radkem Malinou kvůli procesním námitkám ohledně zařazení zámečku mezi kulturní památky. Budova nejprve nebyla prohlášena za kulturní památku, poté se však do sporu vložil někdejší ministr kultury Daniel Herman a vrátil věc k novému přezkoumání.

„Ministr tehdy shledal, že se má ministerstvo zaměřit na zkoumání a vyhodnocení vztahu objektu k významným historickým událostem a osobnostem, konkrétně ke spolku Schlaraffie a jeho historickému významu. Jenže ministerstvo kultury přistoupí k rozhodování teprve poté, co rozhodne soud o podané žalobě. Tady ale k žádnému posunu zatím nedošlo,“ sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Dodala, že nyní je zámeček v režimu předběžné památkové ochrany a do rozhodnutí nesmí být zbourán.

Pokud neuspěje, bude firma hledat jiný pozemek

Jednatelka firmy Royal Castle Development Natallia Makovik je přesvědčena, že všechny překážky budou odstraněny.

„Například nemyslíme umístit zámeček přímo do areálu tržnice, ale vedle, kde je poměrně velký pozemek patřící městu. Pokud se nám nepodaří dohodnout se s městem, budeme hledat vhodný pozemek jinde,“ uvedla Makovik.

Podle ní není problém ani v soudním sporu. „Máme předběžnou dohodu s panem Malinou o tom, že je připraven žalobu stáhnout, pokud získá od ministerstva kultury příslib, že zámeček nebude kulturní památka. Moc doufáme, že se nám zámeček nerozpadne,“ doplnila Makovik s tím, že náklady na přesun odhadují minimálně na dva miliony korun.

Autor:
zpět na článek