iDNES.cz

Liberecký náměstek Korytář odstranil dopravní značky, hrozí mu pokuta

  10:20
Úředníky libereckého magistrátu i policisty překvapil náměstek primátora Jan Korytář. Bez povolení totiž odstranil dopravní značky se zákazem vjezdu v ulici U Lomu. Byly tam asi týden, jelikož vodárny odstraňují havárii, Korytářovi ale přišlo značení nesmyslné a chtěl prý upozornit na absurdní uzavírky ve městě.

Korytář se svým činem pochlubil na videu, které umístil na svůj Facebook. Nyní mu hrozí pokuta ve správním řízení.

„Jezdím po Liberci, vnímám, jak je často zavřený, jaká tady často panuje pracovní morálka, že se tam nic neděje a Liberečané jsou naštvaní. Já jsem byl zvolený proto, abych se postaral, aby se ve městě dobře žilo. A tady ta uzavírka kvůli plošce o velikosti tři metry na čtyři a asi čtyři centimetry hloubky je naprosto absurdní,“ vysvětlil MF DNES Jan Korytář.

Dále říká, že odstranění značek byla jakási forma občanské neposlušnosti a že již nic takového dělat nebude. „Neudělal bych to, kdyby tam byl metrový výkop a někomu by se mohlo něco stát. Právního postihu jsem si vědom a počítám s ním,“ doplnil náměstek primátora.

Pavel Rychetský, vedoucí dopravního odboru libereckého magistrátu, byl Korytářovým činem překvapen.

„Jeho postup není rozhodně ideální, překvapilo mě to. Chápu, že má někdo třeba vztek, že se tam nic neděje, že to působí špatně, navíc když je v Liberci tak silný provoz, ale posuzovat, zda je to špatně, či ne, nemůže jen tak někdo,“ řekl Rychetský.

Politik může zaplatit až sto tisíc

V případě havárie značky ze zákona umisťuje a odstraňuje vlastník dopravní infrastruktury nebo inženýrských sítí. V ulici U Lomu jsou to Severočeské vodovody a kanalizace, které zde opravují havárii vodovodního řadu. Silnice je v majetku města.

„Pokud se to značení někomu nelíbí, má se obrátit na nás či na policii, nebo na vlastníka komunikace, rozhodně sám nesmí nic svévolně odstraňovat,“ dodal Rychetský.

Doplnil, že zákon 13 z roku 1997 zakazuje jakoukoliv manipulaci s dopravním značením neoprávněnou osobou. „Porušení tohoto zákona může být postihnuto sankcí až do výše sto tisíc korun,“ uzavřel Rychetský.

Komunikační inženýr liberecké dopravní policie Vlastimil Malý říká, že se s podobnými případy moc nesetkává. „Stává se, že někdo jde opilý a někde u výkopu sebere značku, ale takovýto případ moc ne. Každopádně ani já jako policista ani pan Rychetský jako šéf dopravního odboru nemůžeme sami nikde otáčet a odstraňovat dopravní značky,“ poznamenal Malý.

Podle Malého nemůže nikdo sám o sobě vyhodnotit, že se mu nějaké značení nelíbí. „Za ty práce a výkop zodpovídá nějaká povolaná osoba, ne každý, kdo jde kolem,“ uvedl Malý.

Někteří Liberečané Korytářův čin schvalují, jiní ne. „Nedáváte zrovna tímhle případem příklad občanům, co by rozhodně dělat neměli a tedy brát zákon do vlastních rukou?“ ptá se například na Korytářově Facebooku Petr Svoboda.

„Opravdu mají představitelé města jednat tímto způsobem? Neměl byste se spíš chlubit tím, že jste zařídil odstranění značky tím, komu to přísluší?“ přidal se další diskutující Ivan Dumek.

MF DNES oslovila také SČVK, ale společnost na zaslané otázky do uzávěrky nereagovala.

Autor:
zpět na článek