iDNES.cz

Tank na Českolipsku nehavaroval kvůli dětem, zlobí se historici na Rusko

  15:22
Pobouření a znechucení obyvatel Libereckého kraje vyvolal článek ruské armádní televize Zvezda (Hvězda). Ten totiž opěvuje tankisty, kteří v Horní Polici na Českolipsku zachránili děti nastrčené provokatéry na most při průjezdu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

Tank zřícený z mostu v Horní Polici vyfotografoval tehdy sedmadvacetiletý Lubomír Šulc. Snímky z prvního filmu včetně negativů mu zabavila StB, druhý film ukryl a vyvolal až nedávno. | foto: archiv L. Šulce

Konkrétně se jednalo o tento odstavec: „V Československu naši vojáci předvedli, že na Zemi není lepší národ než Rusové. Dokázali to tankisté z 1. gardové tankové armády, kteří úmyslně sjeli z horské silnice do propasti, aby nepřejeli děti, které tam nastrčili ‚hnusní provokatéři‘.“

Tankisté zahynuli vlastní chybou

Text zveřejněný na webu ruské armádní televize právě v den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku záměrně překrucuje historii. Jde o vyvrácenou lež - podle historiků i svědků tehdejších událostí prostě tank na mostě v Horní Polici nevybral zatáčku, prorazil zábradlí mostu a zřítil se dolů. Zahynuli v něm tři tankisté, ovšem vlastní chybou.

Tank zřícený z mostu v Horní Polici vyfotografoval tehdy sedmadvacetiletý Lubomír Šulc. Snímky z prvního filmu včetně negativů mu zabavila StB, druhý film ukryl a vyvolal až nedávno.

„Žádné děti tam tenkrát samozřejmě nebyly, tank se skutálel z mostu bez cizí příčiny. Je to prokázané a tvrdit cokoliv jiného je nesmysl,“ říká historik Severočeského muzea v Liberci Ivan Rous.

Uvedená událost se odehrála 21. srpna kolem čtvrté hodiny ranní, kdy kolonu vojsk Varšavské smlouvy jedoucí do Prahy sledovalo jen pár odvážlivců, na mostě nebyly žádné děti. Svědci popisovali, že stroj jel velmi rychle a řidič na mostě nezvládl řízení.

Prorazil kamenné zábradlí a zřítil se z pětimetrové výšky do trávy, otočený pásy nahoru. Sovětská propaganda ovšem tehdy potřebovala vykreslit své vojáky jako hrdiny a naopak Československo jako zemi zmítanou kontrarevolucí. A příběh byl na světě.

Sovětskému vojákovi donesli občerstvení

Nechme však mluvit hornopolickou kroniku z roku 1968. Psal ji přesvědčený komunista a funkcionář František Bašta. Toho lze jen stěží podezírat, že by chtěl bořit mýtus hrdinného sovětského vojáka. I on však v zápisu potvrzuje, že tank měl nejspíš nějakou poruchu.

Dokládá dokonce, že sovětskému vojákovi, který pak měl na mostě hlídku, donesly zdejší ženy občerstvení. Nepíše ani slovo o provokatérech a dětech. „Rada místního Národního výboru se připojila k protestu proti uváděným nepravdám v záležitosti spadnutého tanku,“ stojí v zápise.

Paradoxní je, že lživou zprávu jako první přinesla v roce 1968 sovětská Krasnaja Zvezda, předchůdce dnešní Zvezdy. V oficiální zprávě přetištěné v listu se psalo, že pád nepřežil velitel tanku Jurij Andrejev, mechanik řidič Jevgenij Machotin a nabíječ Petr Kazarik.

Nikdo z Čechů nepomohl, šířila propaganda

Dva přeživší - technik poručík Alexej Morozov a zaměřovač Viktor Kovalčuk - pak podali svědectví, v němž potvrdili verzi, jakou potvrdit nejspíše museli. Není divu, říci pravdu by znamenalo okamžitou deportaci na Sibiř.

Tank v srpnu 1968 spadl z mostu. Kvůli ženám a dětem lhala propaganda

„Ty děti a ženy na cestu přivedli provokatéři, aby zabránili pohybu našich tanků... Andrejev děti zpozoroval, vrhl se k řídicím pákám a strhl stroj napravo. Stroj se prudce pootočil. Spatřili jsme před sebou zábradlí. Možná, že bychom dokázali se znovu obrátit nalevo. Ale nebylo by to bez obětí. Bez velikých obětí,“ stojí ve svědectví Morozova.

Českolipský historik Ladislav Smejkal dokonce naznačuje, že sovětská propaganda se snažila mezi lidmi rozšířit šeptandu o tom, že vojáci uvěznění v tanku ještě chvíli žili. „Tank byl pásy nahoru, takže nemohli vylézt. Uvnitř prý volali o pomoc a ťukali na stěny stroje. Nikdo z Čechů jim prý nepomohl. Na tom chtěli ilustrovat, jaký jsme to národ,“ vysvětlil Smejkal.

Půta: Ruská propaganda navazuje na tu sovětskou

Dnešní Zvezda evidentně interpretuje dějiny stejným způsobem, jako její sovětská předchůdkyně. Rozhněvalo to i hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu.

„Ukazuje to, že ruská propaganda plně navazuje na tu sovětskou. Pokládám to za stejně nemístné, jako kdyby třeba německé státní noviny v den návštěvy našeho prezidenta vydaly článek, kde by tvrdily, že zabrání Sudet byl docela dobrý počin,“ řekl MF DNES Půta.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se mezitím od textu distancoval, poté co Miloš Zeman označil článek za výplod novinářského šílence. Omluvila se i redakce, která text publikovala. „Jsem rád, že se prezident Zeman ohradil, proti překrucování dějin musíme bojovat,“ komentoval hejtman.

Článek ruského publicisty Leonida Maslovského už ruská armádní televize z webu stáhla, koluje však internetem.

Obhajoba okupace Československa zvedla ze židle i Lubomíra Šulce, bývalého starostu Horní Police, obce kde se nehoda tanku stala. Šulc tehdy jako sedmadvacetiletý vyfotografoval havarovaný stroj.

„Je to nechutné. Lhali nám a lžou dál. Uráží mě, že takové nesmysly zveřejnili v den návštěvy našeho prezidenta. Ukazuje se, že Zvezda je pořád ještě Krasnaja Zvezda,“ komentoval exstarosta. Text ruské televize odmítla i současná starostka Horní Police Marie Matysová.

„Je mi to líto, překrucování dějin máme dávno za sebou. Pravda ovšem vždycky vyjde najevo,“ tvrdí starostka.

Co se tehdy psalo o nehodě tanku

„Provokatéři přivedli na silnici skupinu žen a dětí. Nebylo už kdy tank zabrzdit. Tankisté tehdy nechali svůj tank sjet ze srázu, aby ženy a děti nepřejeli." - kniha K událostem v Československu

„Tank se blížil k obci. Minul první domy. Ostrá zatáčka. Teprve nyní viděl lidi stojící ve velké skupině na mostě, hlavně ženy a děti. Velitel tanku Andrejev křičí: „Doprava!“ Morozov okamžitě reaguje. Jen nevjet do lidí! Nezpůsobit neštěstí! Tank prudce otáčí, jiskry létají od pásů. Vpravo. Tam byl sráz, tam byla smrt...“ - východoněmecký časopis Frei Welt

„Občané Horní Police znají celou pravdu. Vědí, že jsou to pouhé výmysly. Nikdo na mostě v době, kdy tank spadl, nebyl. Soudružka Chottová viděla neštěstí z okna." samizdatové vydání Policko – zámeckého hlasu

„Skupina zločinců nastrčila do cesty sovětského tanku skupinu dětí. Chovanců místního internátu. Tankisté, aby nerozdrtili naše děti, se spustili se svým tankem z vysokého srázu a zahynuli. Tři sovětští chlapci bez rozmýšlení obětovali svoje životy kvůli životům našich dětí. Nemohli jednat jinak." - východoněmecká prookupační stanice Vltava.

zpět na článek