iDNES.cz

Ve Frýdlantu zůstal jediný pediatr, radnice láká další i na městský byt

  6:24
Ve Frýdlantu horečně shánějí dětského lékaře. Jedna ze dvou stávajících doktorek totiž končí a náhrada za ni není. Město se hrozí toho, že dětští pacienti zůstanou bez péče.
Ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Naše paní doktorka končí, nevíme, co bude dál. Kluk je často nemocný, nedovedu si představit, že bych s ním měla jezdit někam mimo Frýdlant,“ říká jedna ze tří žen před ordinací v Novoměstské ulici ve Frýdlantu.

Ve Frýdlantu jsou jen dvě dětské lékařky. Náhradu za tu, která teď končí, zatím město shání marně.

„Jsem už v důchodovém věku, i když to by nebylo to nejhorší. Nakupilo se toho víc, poslední kapkou je zavedení EET a elektronických receptů. Vadí mi, že se to na nás valí, aniž by se s námi někdo bavil. Jsem už z toho unavená a otrávená,“ vysvětluje končící lékařka Věra Martincová.

A otrávení jsou i rodiče jejích malých pacientů. „Už jsme se ptali druhé paní doktorky, zda nás převezme, ale prý si máme počkat, jak to dopadne. Chápu, že má plno, ale co tedy máme dělat?“ ptá se další z rodičů.

Na Frýdlantsku bývalo šest pediatrů

Na Frýdlantsku přitom kdysi ordinovalo šest pediatrů rozprostřených po výběžku. Dnes je ordinace jen ve Frýdlantě, Hejnicích a v Novém Městě pod Smrkem.

Pro Frýdlant se sedmi a půl tisíci obyvateli je ale jen jedna ordinace dětského lékaře nepředstavitelná. Město se proto snaží, aby polovina dětí a dorostu nezůstala po Novém roce bezprizorní.

„Nechceme dopustit, aby rodiče s nemocnými dětmi neměli kam jít. Novému pediatrovi nabízíme volný městský byt. Měli jsme i jednání s Liberecký krajem a VZP, aby nám pomohli. Je to ale bohužel to jediné, co se nám zatím podařilo,“ přiznává starosta Dan Ramzer. Zájemci se zatím nehlásí.

„Je to zoufalé. Dětští lékaři nejsou, je to ještě horší než u praktických lékařů pro dospělé. Vedeme další jednání, uvidíme, jak budeme úspěšní,“ dodal Ramzer.

Doktorka: Budoucnost pediatrů vidím špatně

Místostarosta Jiří Stodůlka svízelnou situaci potvrzuje. „Obávám se, že nějakou chvíli potrvá, než se nám podaří nového pediatra sehnat. Rozhodili jsme sítě mezi odbornou veřejnost, není mezi ní nikdo, kdo by o naší situaci nevěděl,“ řekl Stodůlka.

Podle doktorky Martincové je problém ve špatně nastaveném systému vzdělávání lékařů.

„Budoucnost pediatrů vidím velmi špatně. Kdo by do toho také šel, když to není ministerstvem zdravotnictví podporované? Fakulta dětského lékařství se před lety zrušila, o její obnovení není ze strany státu zájem. V Praze se jim to rozhoduje, když tam mají doktora na každém rohu. Ale tady na periferii je to tragédie, sem nikdo jít nechce,“ burcuje Martincová.

Podobně to vidí i pediatr Miloslav Ferles, který ordinuje v Novém Městě. Pokud se žádný lékař do výběrového řízení nepřihlásí, ztíží to situaci jak pacientům, tak zbylým třem dětským doktorům pro Frýdlantsko.

„Všichni máme naplněné kapacity ordinací, přesto by každý z nás měl přijmout průměrně dalších 400 dětí. To je ve stávající situaci nezvládnutelné,“ poukazuje Ferles.

Pacienty nad 15 let si vzala lékařka pro dospělé

Určitou pomoc proto nabídla lékařka pro dospělé Viera Holečková z Višňové, která se uvolila převzít pod sebe část pacientů starších 15 let, které může ze zákona zaregistrovat. Je to ale stále jen částečné řešení. Podle Ferlese přitom nemusí zabrat ani nabízený městský byt či vybavená ordinace ve vlastnictví města.

„Dnes se mladí lékaři rozhodují i podle toho, zda v lokalitě, kde mají působit, existuje potřebné diagnostické zázemí a podmínky pro další odborný růst. Tím by mohla být fungující nemocnice. Jenže dosavadní neschopnost města a Nemocnice Frýdlant najít kompromis v rozsahu poskytovaných služeb a podepsat reálnou smlouvu na další roky tomu zatím moc nepřispívá,“ myslí si Ferles.

Radnice proto v usilovném hledání nepřestává. Nechce se dostat do situace jako Chrastava, kde sháněli nového zubaře jedenáct měsíců.

zpět na článek