iDNES.cz

Dárek pro končící krajské politiky. Dostanou i čtvrt milionu

  10:30
Téměř čtvrt milionu korun činí odměna pro trojici končících náměstků libereckého hejtmana Martina Půty, 190 tisíc korun si zase odnese trojice končících radních. V součtu šestici odcházejících politiků vyplatí krajský úřad „zlaté padáky“ ve výši téměř 1,3 milionu korun.

Mezi odměněné patří i Lenka Kadlecová a Vít Příkaský (oba ČSSD). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na co peníze končící politici použijí, odpovídali vyhýbavě. Náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný (Pro LK) naznačil, že 235 tisíc korun, které mu do prosince přistanou na účtu, použije na rekonstrukci rodinného domu v Janově Dole u Osečné, kde žije.

„Před pár lety jsme ho s manželkou koupili. Dům je starý a peníze se rozpustí v rozpočtu na jeho opravu,“ prozradil Jadrný. Jako jeden z mála odcházejících politiků se vrací do původní profese - stavařiny.

„Jako uvolněnému mi drželi místo v liberecké stavební firmě, kde jsem předtím dělal manažera. Očekávám, že se tam vrátím,“ dodal.

Z vedení kraje do vedení školy

Končící šéfka resortu školství Alena Losová (Pro LK) si 190 tisíc korun, které jí jako radní náleží, nechce nechat jen pro sebe. „Mám velkou rodinu a vnuka, takže vím, nač ty peníze použiju,“ odpověděla na dotaz Losová.

Část chce prý využít jako finanční polštář ke starobnímu důchodu, do něhož za deset let odejde. Do té doby se chce živit jako ředitelka Základní umělecké školy v Žandově, kterou se 1. října stala. „Už dávno jsem věděla, že kandidovat znovu nebudu, takže jsem se přihlásila do konkursu po řediteli, který odešel do důchodu,“ upřesnila politička.

Jakkoliv se opozice s koalicí na ničem neshodla, ve věci odměn končícím radním jsou ale zajedno. Jaromír Baxa (Změna) míní, že odměny jsou sice líbivé, ale spravedlivé. „Buď budeme politiky platit ze svých daní, nebo je budou platit jiní lidé, kteří za to budou něco chtít,“ varoval Baxa.

O Kocumové hlasovali

Zuzana Kocumová, někdejší náměstkyně hejtmana, odvolaná v půlce volebního období, považuje odměny za součást politické kultury. Sama je kdysi také dostala, i když s hořkou příchutí. „O tom, jestli mi je vyplatit, se hlasovalo a třeba komunisté měli návrh, abych nic nedostala. Bylo to takové závěrečné kopnutí,“ vzpomněla Kocumová.

A kam končící krajští politici míří? Do normálního zaměstnání se vrací náměstkyně hejtmana za sociální věci Lenka Kadlecová (ČSSD), bude pracovat jako vedoucí administrativního a sociálního oddělení domova pro seniory v Mladé Boleslavi. „Nastupuji tam 1. prosince. Mezitím si vezmu dovolenou, abych si vyčistila hlavu,“ dodala Kadlecová.

Malování obrazů i cvičení zad

Odchod do důchodu čeká Víta Příkaského (ČSSD), Vladimíra Mastníka (SLK) a Hanu Maierovou (SLK). „Bude mi 70 let a už přesluhuji. Už před dvěma lety, když jsem jako starosta končil v Lomnici nad Popelkou, jsem veřejně deklaroval, že už to dělat dál nebudu,“ potvrdil Mastník.

Příkaský je též ve starobním důchodu, sedět doma ale nechce.

„Jsem zvyklý na cvrkot kolem sebe a musím něco dělat. V lednu si tedy najdu nějaké zaměstnání. Do té doby chci namalovat pár obrazů a uspořádat nějakou výstavu, možná i trochu cestovat,“ nastínil Vít Příkaský, amatérský výtvarník.

Hana Maierová je jediná, která v krajské politice končí nedobrovolně - kvůli onemocnění zad. Chce působit alespoň v rámci výborů pro cestovní ruch, krom toho je radní v Turnově. „Musím teď cvičit, abych se zotavila a mezitím se věnovat zahrádce, alespoň co mi zdraví dovolí,“ podotkla Maierová.

zpět na článek