iDNES.cz

Víkend kosmonautiky v iQlandii

  12:36
Pravou kosmickou smršť zažijete již tento víkend v iQlandii. Science centrum uvede do Planetária filmovou novinku z dílny Google pod názvem Zpátky na Měsíc.

V iQlandii se nachází řada pozoruhodných exponátů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vzdělávací dokument mapuje průběh atraktivní soutěže Google Lunar XPRIZE, v níž týmy z celého světa hrají o nejprestižnější cenu v historii – vyslání kosmické sondy na měsíc. Ta by se na něj měla vydat po dlouhých 40 letech.

Úkolem je na Měsíc dopravit sondu, ujet s ní po povrchu alespoň 500 metrů a poslat domů snímky či videa – nehraje se o nic menšího než je 30 milionů dolarů.

Kromě promítání se můžete těšit i na zajímavé workshopy, kde si vyrobíte placky s astronomickým motivem, nebo na přednášky, jako například na tu pod názvem „Gagarin nás pozval všechny do vesmíru“, kterou si připravil pro vesmírné nadšence Milan Halousek, pracovník České kosmické kanceláře.

Navíc v neděli zde odstartuje slavnostní 12.ročník mezinárodní vzdělávací soutěže Expedice Mars 2015. Akci bude moderovat Vladimír Kořen. Maskotem soutěže se pro tento rok stal po slavných předchůdcích Igráček.

Více na: www.iQlandia.cz

Harmonogram víkendu:

11.4.2015

Od 10 hodin – workshop – Výroba placky s vesmírným motivem. Výroba bude probíhat celý den.

12 hodin – „Zatmění Slunce částečná a úplná“ s podtitulem „Co jsme to vlastně viděli a máme kvůli tomu někam cestovat?“ (Martin Gembec, Klub astronomů Liberecka)

12 hodin – pozorování Slunce pro veřejnost z terasy na střeše iQLANDIE (jen za příznivého počasí)

14 hodin – „Gagarin nás pozval všechny do vesmíru“ s podtitulem „Život, sláva a smrt prvního kosmonauta světa“ (Milan Halousek, Česká kosmická kancelář)

12.4.2015

10 hodin - Start mezinárodní soutěže Expedice Mars 2015 (Planetárium)

16 hodin - Uvedení filmu Zpátky na Měsíc (Planetárium)

zpět na článek