iDNES.cz

Sovětská ubytovna v Orlických horách jde k zemi, nahradí ji zeleň

  9:12
Na třetí pokus se radnici v orlickohorské Rokytnici podařilo získat dotaci na zbourání bývalé sovětské ubytovny v areálu kasáren. Bagr se do konstrukce sovětského paneláku z počátku 80. let poprvé zakousl 3. září. Práce mají trvat šest měsíců.

O demolici zchátralého paneláku vedle nádraží se město pokoušelo několik let. Teprve loni se mu podařilo přesvědčit ministerstvo pro místní rozvoj, že ubytovna by mohla přitahovat bezdomovce a ruiny je proto potřeba se zbavit. Demolice měla podle projektu stát až 13 milionů korun a radnice měla přislíbenou dotaci až 10 milionů. 

V soutěži však cena výrazně klesla. Společnost PB SCOM zakázku získala za 5,8 milionu včetně daně. S dalšími náklady má podle radnice přijít celkem na 7 milionů. Zhruba 80 procent hradí dotace.

„Demoluje se hmota budovy, tvoří se hnízda sutě a dalšího materiálu. Samotná demolice nebude trvat dlouho. Součástí je také drcení, roztřídění a uložení suti,“ řekl ČTK starosta Rokytnice Petr Hudousek.

Samotná budova má podle plánů zmizet do konce roku. Všechny práce zaberou asi šest měsíců. Na místě panelového domu, který je dominantou hned vedle železniční stanice, radnice vysází zeleň, která bude areál kasáren chránit před větrem. V další části vznikne zázemí a sklady pro technické služby města.

Fotogalerie

Bourat se původně mělo začít už v zimě, jenže ministerstvo tvrdilo, že Rokytnice porušila dotační podmínky, když včas nedodala část podkladů. Město přitom již mělo vysoutěženu demoliční firmu a čekalo se jen na dotaci.

„Prý jsme nesplnili cosi v čase, který oni měli v harmonogramu. Šlo o jeden papír, který přišel obyčejnou poštou. Ani to neposlali do datové schránky,“ zlobil se v lednu starosta. Ministerstvo tehdy alespoň slíbilo, že uzná dřívější tendr na demoliční práce. Díky tomu se nyní může bourat prakticky hned.

Čtyřpatrový objekt dlouhý 120 metrů vyrostl v roce 1983 jako ubytovna pro důstojníky a mužstvo okupační sovětské armády. Její posádka čítala v Rokytnici v 80. letech přes 3 tisíce mužů. Menší část využívalo v 90. letech město jako turistickou ubytovnu, od přelomu tisíciletí je nevyužitý. Radnice ho předloni odmítla prodat zájemci, který tam chtěl zřídit ubytovnu pro dělníky z průmyslové zóny v Kvasinách. Obávala se, že tam vznikne vyloučená lokalita.

zpět na článek