iDNES.cz

Kraj se bojí nové léčebny ve Dvoře. Přetáhne sestry, lůžek bude příliš

  10:16
Královéhradeckému hejtmanství vadí vznikající zdravotnické centrum s více než 160 lůžky ve Dvoře Králové. Mělo by se otevřít příští rok. Podle náměstka hejtmana Aleše Cabicara nabourává zdravotnickou koncepci v kraji. Zařízení na sebe upoutalo pozornost, protože firma ho staví zčásti bez povolení.

Rozestavěné centrum pro dlouhodobou ošetřovatelskou péči ve Dvoře Králové | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

Ze zdravotnického centra s dlouhodobou ošetřovatelskou péčí, které ve Dvoře Králové nad Labem buduje firma Žižka, se stalo horké politické téma.

Královéhradecký kraj vnímá centrum s plánovanou kapacitou 164 lůžek jako konkurenci, a to nejen pro dvorskou nemocnici, a bojí se odlivu zdravotnického personálu. To provozovatel budoucí léčebny odmítá a označuje za politikaření.

Hejtmanství se proti záměru postavilo už ve výběrovém řízení ministerstva zdravotnictví, u něhož bylo v roli přizvaného účastníka. Společnost Vividus East v něm se svým projektem vybudování moderní léčebny uspěla.

„Ve dvorské nemocnici je v kategorii dlouhodobé a následné péče padesát lůžek, jejich obložnost je zhruba osmdesátiprocentní. Z pohledu krajského zdravotnictví je tedy jejich kapacita dostačující,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

„Nedávno se navíc otevřelo dvacet sociálně-zdravotních lůžek v léčebně dlouhodobě nemocných v Jaroměři. Koncentrace tak velkého množství lůžek do jednoho regionu se může jevit jako kontraproduktivní,“ uvedl náměstek Cabicar.

Koncepce krajského zdravotnictví, kterou hejtmanství připravuje na roky 2021 až 2025, s takovým množstvím lůžek v následné péči podle něj nepočítá.

Nejsme hrozbou pro krajské nemocnice, tvrdí firma

Jednatel společnosti Vividus East Michal Karadzos zásadně nesouhlasí s tím, že by léčebna měla znamenat ohrožení pro nemocnice provozované krajským holdingem.

„Náš záměr nemůže ohrozit klinické a ambulantní provozy krajských nemocnic. Ze zhruba devadesáti pracovních míst, se kterými zde počítáme, mají zdravotní sestry tvořit třetinu, budou zde pracovat na plný úvazek čtyři lékaři a v drtivé většině nižší ošetřovatelský personál a techničtí zaměstnanci. Nenecháme se vtáhnout do politikaření a polopravdivých diskusí,“ říká Karadzos.

V zařízení budou lůžka pro seniory s dlouhodobou ošetřovatelskou péčí, sociální lůžka a také místa pro lidi s demencí.

„Naší vizí je plné poslání ošetřovatelské péče, spolupráce s krajským holdingem a zároveň pomoc regionu při tíživé situaci s umisťováním pacientů, kteří potřebují profesionální ošetřovatelskou péči. Myslíme si, že skutečný politický důvod, proč někomu jako budoucí soukromý provozovatel vadíme, je zcela jiný. O zdravotnický personál vůbec nejde,“ prohlásil Michal Karadzos.

Vividus East má podle něj předběžnou dohodu se zdravotními pojišťovnami pro celý region Královéhradeckého kraje, zahájit provoz chce v příštím roce.

Jako ohrožení dvorské nemocnice projekt nevnímá ani starosta Dvora Králové a krajský zastupitel za hnutí ANO Jan Jarolím.

„Chápu, že se to někomu nehodí, na druhou stranu vnímám, že populace stárne a taková zařízení budou potřeba víc a víc. Navíc jako starosta mohu být rád, že vznikne zařízení, které nabídne další práci, a že se opraví dům, který byl roky ostudou Dvora Králové. Devadesát procent lidí ve městě je rádo, že se s tím domem konečně něco dělá a že se našel někdo, kdo to nenechá spadnout,“ uvedl Jarolím.

Léčebna vzniká na místě zchátralé vily z roku 1898, v minulosti v ní byla škola textilky Tiba.

Se špitálem počítáme i do budoucna, radní odmítá spekulace

Ve Dvoře Králové dlouhodobě panují obavy z utlumení provozu zdejší nemocnice a z její transformace na léčebnu dlouhodobě nemocných. Zařízení, které kromě oddělení následné péče provozuje internu, chirurgii, urologii, rehabilitaci či radiodiagnostiku, je dlouhodobě ve stínu ostatních nemocnic krajského holdingu a investice do něj plynou jen ztuha.

Posledním velkým projektem byla před dvěma lety stavba laboratoří za 30 milionů korun, kterou kraj uskutečnil díky desetimilionovému daru dvorského textilního magnáta Jiřího Hlavatého.

O stavbě nových operačních sálů, po kterých nemocnice volá dlouhé roky, se zatím jen mluví. Ty stávající se naposledy opravovaly před více než 40 lety. V roce 2017 dvorská radnice vyzvala kraj, aby zachoval péči ve stávajícím rozsahu.

Spekulace, že by hejtmanství plánovalo utlumení provozu nemocnice, však náměstek Aleš Cabicar odmítl: „Dvorská nemocnice poskytuje operativní péči a v koncepci krajského zdravotnictví s ní v tomto směru nadále počítáme.“

Stavba naráží na neschválenou změnu územního plánu

Dvorská stavební společnost Žižka začala zdravotnické centrum v ulici Spojených národů stavět loni. Zatímco na terénní úpravy a rekonstrukci bývalé vily má stavební povolení, na přístavbu dvou křídel, kde bude lůžková část, zatím nikoliv a od února je stavěla načerno.

Stavební úřad v březnu zahájil správní řízení o dodatečném stavebním povolení na vybudování dvou traktů a zároveň řízení o odstranění stavby.

Vydání povolení blokuje dosud neschválená změna územního plánu. „Po jejím případném schválení budou v dotčené lokalitě stavby tohoto typu přípustné. Pořizování územního plánu a jeho změn je záležitost dlouhodobá, pořizovaná změna navíc obsahuje několik desítek jednotlivých záměrů,“ sdělila mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková.

Firma rozestavěla novou budovu načerno:

24. května 2019

zpět na článek