iDNES.cz

Čističku obvinila policie kvůli úniku kalů, které zapáchaly v okolí Labe

  13:58
Policie obvinila z ohrožení životního prostředí z nedbalosti firmu Dekos v Hradci Králové, odkud na podzim 2017 unikly z improvizované jímky ropné látky. V okolí byla vypálená vegetace a limity ropných látek byly překročeny i desetinásobně. Proti čistírně odpadů bojuje i hradecký magistrát.

Jímky s neznámým obsahem v hradecké čističce Dekos | foto: Petr Záleský, MF DNES

Firma Dekos se zabývá dekontaminací a recyklací odpadů na Hradecku. Poprvé policie o vyšetřování této firmy informovala před dvěma lety. Nyní hospodářská kriminálka firmu obvinila. Hrozí jí zákaz činnosti, vedení firmy pak až šest měsíců vězení.

Policisté zjistili, že vedení firmy zaměstnance neseznámilo se všemi příslušnými právními předpisy souvisejícími s pracovní činností a zaměstnanci nebyli řádně proškolení.

„To mělo za následek, že zaměstnanci nezabezpečili řádně odpad v areálu před nežádoucím únikem a odpady odtékaly na okolní pozemky,“ uvedla mluvčí hradecké policie Iva Kormošová.  

Vedení podle policie nekontrolovalo činnost firmy, což je povinné, a neučinilo opatření, aby zamezilo úniku kalů nebo odvrátilo následky případného úniku.

„Podle posudku, který zhotovil znalec z oboru těžby specializující se na hydrogeologii, byly limity ropných látek v některých místech překročeny i desetinásobně. Bude muset být provedena sanace zeminy ve čtyřech okolních lokalitách,“ řekla mluvčí.

Zeminu budou sanovat do hloubky jednoho metru o celkovém objemu 250 kubíků, což bude stát více než 1,2 milionu korun. „Naštěstí nedošlo ke kontaminaci spodních vod,“ poznamenala Kormošová.

Mazlavá hmota před dvěma lety do výšky půl metru obalila kmeny stromů jen několik stovek metrů od Labe.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) podle informací MF DNES prokázala, že společnost minimálně patnáct let skladovala 205 tun nebezpečných kalů.

Na nesnesitelný zápach, případně na ropné laguny ohrožující zdroje vody si už několik let stěžují desítky lidí.

Případem se zabýval také krajský úřad a ministerstvo životního prostředí. Taktéž vedení Hradce Králové by bylo nejraději, kdyby se čističky zbavilo. 

Hradec má spadeno také na podobnou provozovnu Purum v Březhradě na okraji krajského města.  

„Oběma společnostmi se zabýváme už delší dobu a jejich aktivity se nám nelíbí. Také podnikáme kroky, aby město opustily, protože si nemyslíme, že právě s takovými firmami bychom měli spolupracovat,“ uvedl v dubnu hradecký primátor Alexandr Hrabálek. (více čtěte v článku Čističky odpadů obtěžují Hradec).

Autoři: ,
zpět na článek