iDNES.cz

Poslanec Plzák obvinil nemocnici z pletich při nákupu magnetické rezonance

  18:04
Poslanec Pavel Plzák (ANO) obvinil vedení Oblastní nemocnice Náchod z manipulace se zakázkou na nákup magnetické rezonance. Na zasedání krajského zastupitelstva v Hradci Králové upozornil na zrušení dvou dosavadních tendrů na nákup přístroje, které podle něj souvisí s tím, že „nevyhrála preferovaná firma“.
Liberecká nemocnice si pořídila druhou magnetickou rezonanci, špičkový přístroj...

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Plzák vystoupil v závěru pondělního zasedání zastupitelstva Královéhradeckého kraje v rámci diskuze jako poslanec zvolený za kraj. Coby lékař upozornil na problematický projekt nákupu magnetické rezonance pro nemocnici v Náchodě. Pořízení přístroje a stavebních úprav za 51 milionů korun bez DPH podle něj připomíná známou „Karlovarskou losovačku“.

Oblastní nemocnice Náchod vypsala první zakázku na magnetickou rezonanci v září 2017. Později však tendr zrušila a znovu ho vypsala loni v srpnu. Do soutěže se přihlásily dvě firmy, ale nemocnice tři měsíce po odevzdání nabídek zadávací řízení znovu zrušila a nyní chce zakázku vypsat potřetí.

Plzák před zastupiteli vyslovil podezření, že nemocnice tak činí kvůli tomu, že ani jeden z tendrů nevyhrála „preferovaná firma“.

„Byla navržena odborná komise, která se měla ve veřejné zakázce angažovat. Do ní byl jmenován expert, který je v odborných kruzích znám svou specializací na jednu z firem, které se později celé soutěže zúčastnily. Z dalšího průběhu se můžeme domnívat, že byla vybrána preferovaná technologie,“ řekl poslanec Pavel Plzák.

Podle něj měly o zakázku zájem tři firmy, tendrů se však zúčastnily jen dvě. Poslanec však odmítl zúčastněné subjekty jmenovat. Podle informací MF DNES jde o společnosti Phillips Česká republika a Siemens.

„Po prvním vyhodnocení vyhrála preferovaná firma, ale nepreferovaná podala řadu oprávněných výhrad, které musely být zohledněny a když byly zohledněny, zvítězila nepreferovaná firma. Zadavatel to řešil tak, že 3. července 2018 zadávací řízení zrušil s výmluvou na chybu zadání,“ trvdil poslanec.

Údaje k zakázce v rejstříku chybí

Jeho tvrzení však nelze v rejstřících ověřit. Ve veřejné databázi zakázek nejsou u prvního ani druhého tendru uvedeni účastníci, ani informace o tom, kdo výběrové řízení vyhrál.

„Aby se neopakovala chyba z první soutěže, byla již (druhá soutěž) bez hodnocení technických parametrů, byly uvedeny drobné změny v základním zadání vyhovující spíše preferované firmě a soutěžilo se na cenu. Jaké bylo překvapení zadavatele, když nepreferovaná firma nabídla cenu o 1,7 milionu nižší než preferovaná firma. Čtyři měsíce se nic nedělo, zadavatel nereagoval a nevyhlásil výsledky soutěže. Celou situaci vyřešil tak, že 29. ledna 2019 zadávací řízení zrušil a vymlouvá se na pochybnost o úplné jednoznačnosti zadávacích podmínek,“ popsal druhý tendr Plzák.

Vedení nemocnice obvinění z manipulace se zakázkou odmítá. Hájí se tím, že přípravu soutěže měla na starosti právě odborná komise.

„V té komisi jsou i právníci. Já sama jejím účastníkem nejsem, ale vždy se s její zprávou podrobně seznámím a podle toho postupuji. Jsou to silná slova, já bych si taková netroufala říct o nikom a nikde, kde nejsem účastníkem řízení,“ reagovala ředitelka náchodské nemocnice Ivana Urešová.

Dokumentace byla nepřesná

Rozhodnutí o zrušení zadávacího řízení se skutečně opírá o údajně nejednoznačné technické požadavky na magnetickou rezonanci. Nemocnice v něm argumentuje, že vítězná společnost Phillips Česká republika nabízí přístroj s jinými parametry, než nemocnice požadovala. Prý se jedná o špatný výklad pojmu anteriorní část cívky.

„Zadavatel měl při nastavení technických podmínek zadávací dokumentace za to, že slovní spojení povrchová cívka dedikovaná pro vyšetření srdce, břišních orgánů a malé pánve je zcela totožná s označením anteriorní části cívky, tak, jak to většina výrobců i uživatelů chápe,“ píše se v odůvodnění. Phillips se přitom už v průběhu soutěže dotazoval na upřesnění těchto pojmů.

Společnost se po zrušení druhého tendru obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chce, aby úřad rozhodnutí zrušil.

„Na základě přijetí návrhu stěžovatele bylo zahájeno správní řízení,“ potvrdila MF DNES Milena Marešová z tiskového oddělení ÚOHS. Phillips se úřad obrátil i předloni, když v Náchodě neuspěl s dodávkou rentgenu. Tehdy úřad jeho stížnost odmítl.

Poslanec Plzák žádal na zastupitelstvu o reakci vedení kraje. Dostalo se mu však jen stručné odpovědi hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD): „Mohu pouze konstatovat, že pokud máte jakékoliv pochybnosti, prosím, obraťte se na příslušné orgány.“

„Já takové informace nemám a nehodlám v žádném případě spekulovat. Nechám si ty věci doložit, jak probíhají a předpokládám, že probíhají podle zákonů této republiky,“ sdělil MF DNES náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

zpět na článek