iDNES.cz

Centrum čínské medicíny v hradecké nemocnici skončí, nebude ani klinika

  9:54,  aktualizováno  12:41
Centrum Tradiční čínské medicíny, které od září 2015 fungovalo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, končí. Nemocnice uvedla, že současná legislativa v tomto zdravotnickém zařízení neumožňuje další působení čínského specialisty.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Centrum Tradiční čínské medicíny (TCM) ukončí činnost k 28. únoru. Podle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora naváže na jeho fungování Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ, který bude pokračovat v projektech podporujících TCM v Česku.

„Hradeckým centrem za dobu více než tříleté existence prošly přes tři tisíce pacientů, kterým specialisté pomáhali především s různými typy chronické bolesti. Centrum nabízelo pacientům metody prevence, vyšetření a léčby, které vycházely z tradičního čínského lékařství, mezi metody léčby patřila například akupunktura či cvičení,“ zhodnotil Sochor.

Dosavadního vedoucího hradeckého centra Františka Musila bude možné kontaktovat přes zmíněný fond. „Jsme připraveni zájemcům o TCM poskytnout informace o možnostech léčby v České republice,“ řekl zakladatel fondu Jan Hovorka.

„Tříletá skvělá práce ve fakultní nemocnici si zaslouží, abychom dále pomáhali zdokonalovat podmínky pro vědecký projekt, který zhodnotí dosavadní výsledky a ideálně v klinickém prostředí bude zkoumat a analyzovat metody, které běžně na celém světě doplňují západní medicínu,“ sdělil.

Hradecká nemocnice na centru TCM spolupracovala s Univerzitní nemocnicí Shuguang přidruženou k Šanghajské univerzitě tradiční čínské medicíny. S ní má smlouvu i nadační fond. Jeden z dvojice čínských lékařů Guan Xin tak na konci února přejde z fakultní nemocnice do zmíněného fondu.

„Přejde k nám jako lektor a bude supervisorem našich přednášek. Zájem lidí o (ambulanci) TCM je enormní. Vynasnažíme se s některým zdravotnickým zařízením zajistit pokračování, pokud to bude vyhovovat legislativním předpisům,“ nastínil budoucí kroky fondu Hovorka. Sám fond léčitelské služby neposkytuje, funguje jako poradenské centrum.

Nový zákon o léčitelství putuje do vlády

Právě kolize s legislativou však stojí za odchodem centra TCM z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Způsobilo jej podzimní rozhodnutí poslanců škrtnout čínskou medicínu jako zdravotnický obor. Návrh, se kterým přišli senátoři, měl podporu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha z hnutí ANO. 

Čínská medicína má být nově součástí chystaného zákona o léčitelích. Ten je nyní podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly již hotový a do legislativní rady vlády má jít 15. února.

„Předpokládám, že by mohl být projednán v příštích měsících. Pokud bude přijat v té podobě, v jaké je, bude TCM poskytována ve smyslu léčitelství. Nebude to zdravotní péče, takže tam nemusí být lékař,“ vysvětlil Prymula.

Nový zákon by měl agendu léčitelství převést na kraje. S nimi již začal jednat i Hovorkův fond, který krajům nabídl pomoc s přípravou modelů, jak hodnotit a registrovat odborníky na TCM. Fond se přitom chce opřít o zkušenosti z Hradce.

Plánovaná klinika by mohla vzniknout v Praze

V Hradci Králové měla vyrůst celá klinika čínské medicíny. Plánovaná stavba v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové však loni zamrzla a Ministerstvo zdravotnictví loni na podzim uvedlo, že klinika možná vůbec nevznikne.

Projekt měl stavební povolení. Nové rozsáhlé centrum mělo být původně součástí struktur nemocnice, jenže už loni v březnu expertní skupina ministerstva zdravotnictví rozhodla, že na původně plánovaném místě může zůstat, ale jen jako samostatná organizace.

Investorem projektu byl Nadační fond Tradiční čínské medicíny, v jehož správní radě sedí i Roman Prymula. Ten nyní iDNES.cz potvrdil, že klinika v Hradci Králové nevznikne.

„Projekt se podle všech předpokladů bude přesouvat do Prahy. Nyní se hledá lokalita i financování. Jedná se jak s čínskou administrativou, tak s čínskou ambasádou,“ řekl Prymula.

Zakladatelem fondu je čínská investiční firma China Energy Company (CEFC). Ta již dříve uvedla, že má v Česku na účtech 270 milionů korun potřebných na stavbu centra. Podle Prymuly je však ve fondu zatím jen třetina částky.

„Máme poslední zprávu, že tam v uplynulých letech bylo deponováno asi sto milionů korun. Dvě třetiny tam nikdy nebyly. Je otázkou, kdo bude tím investorem, to ještě není stoprocentně jisté,“ dodal.

Poslanci vypustili ze seznamu zdrav. oborů čínskou medicínu (10/2018):

Autoři: ,
zpět na článek