iDNES.cz

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

  14:02,  aktualizováno  11. října 9:52
Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již minulostí. Pracovníci Safari parku ze Dvora Králové nad Labem ho museli odstranit. Lidé to kritizují a plánují, že poblíž postaví slona nového.

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10. 10. 2018). | foto: Andrea Jiroušová, Safari park Dvůr Králové

Plechový slon patřil zoo ve Dvoře Králové. K jeho odstranění zahradu vyzval Státní pozemkový úřad kvůli zákonu, který od loňského září zakazuje billboardy a reklamní poutače u dálnic a silnic první třídy. Slon totiž stál jen několik metrů od krajnice rušné silnice I/37.

„Pracovníci ho odstranili dnes dopoledne. Sloní poutač musel být kompletně rozebrán, jeho stav bohužel neumožňoval jeho přemístění jinam,“ řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

Zahrada již nemá přesné záznamy o tom, kdy byl poutač u silnice na Trutnov instalován. Podle pracovníků zoo to bylo nejpozději v devadesátých letech. Podobné poutače má zahrada i jinde, například za Novou Pakou nebo Třebechovicemi pod Orebem jsou poutače ve tvaru žirafy. Ty zatím zoo odstraňovat nehodlá. 

„Jsou to poutače, které jsou sice dá se říci ošklivé, ale mají svou historii, svůj příběh,“ upozorňuje mluvčí.

Úřad nařídil odstranění stavby z titulu správce pozemku. Ten patří státu. Podle kraje ale nebyl důvod slona demontovat.

„V našem seznamu reklamních poutačů určených k odstranění slon není. Podle nás nejde o klasický billboard, není osvětlený, není třeba v křižovatce. Zákon by se na něj tak neměl vztahovat. Pozemkový úřad zřejmě jednal unáhleně. My rozhodně odstranění dalších těchto poutačů požadovat nebudeme,“ vysvětluje Dan Lechmann z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Odstranění slona rozvířilo na sociálních sítích vášnivé diskuze. Lidé s jeho rozebráním nesouhlasí. Slon podle nich k Trutnovu již patří. Projíždějící řidiči na něj byli zvyklí troubit pro štěstí, a to i z autobusů.  

„Byl symbolem šťastného návratu,“ napsala na Facebook Simona Barvínková.

„Mával jsem na něj jako děcko, když jsem jezdil do Janských Lázní,“ vzpomínal Ondřej Kříž.

„Už nebudeme troubit. Budeme si ťukat na hlavu,“ povzdechla si uživatelka Veronika Smatova.

Slon v minulosti vystřídal mnoho podob. Původní šedou barvu krátkodobě doplňovaly plakáty s reklamou na zoo. Později ho začali lidé přemalovávat. Slavil třeba hokejový titul v roce 2012, mistrovský titul Pardubic v roce 2010, byl v barvách Slávie a do černé ho přetřeli fanoušci vrchlabského hokeje. Několik sezon sloužil i jako reklama na trutnovský Cirk-UFF. Naposledy na něm někdo vyznal poctu Chartě 77.

„My jsme nehlídali a nepídili se po lidech, kteří si ho samovolně přetřeli. Třeba Cirkuff se nás ptal, ale plno lidí si slona přetřelo samovolně. Pokud to nebylo vulgární, tak jsme to nepřetírali a nechali jsme slona žít vlastním životem,“ sdělila Jiroušová.

Lidé z Trutnova začali na sociálních sítích ihned uvažovat o tom, že by oblíbeného slona postavili znovu. Řada uživatelů se nabídla, že na realizaci přispěje. Založili kvůli tomu i skupinu, v níž se na postupu chtějí domluvit. Jen za první hodinu se k ní přidalo přes 80 členů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Problémem slona bylo, že stál u silnice první třídy a byl brán jako reklamní poutač. Napadla mne hříšná myšlenka - co když slona vytvoříme jako umělecké dílo. Pak jej nebude možné brát jako reklamní poutač,“ napsal moderátor skupiny Jiří Nývlt.

Za obnovu slona už vznikla i internetová petice. Během necelého dne nasbírala kolem 1300 podpisů (petici najdete zde).

Autor:
zpět na článek