iDNES.cz

Požár v bývalé hradecké Tesle zavinil výboj, který zapálil hořlavé výpary

  9:30,  aktualizováno  13:30
Nejvyšší patro budovy v areálu bývalého podniku Tesla v Hradci Králové v noci zachvátil požár. Zaměstnanci z výrobního úseku se před rozšířením plamenů stihli evakuovat, jeden člověk ale utrpěl zranění. Příčinou požáru byl elektrostatický výboj, který zažehl hořlavé páry. Škoda jde do milionů.

Oheň zachvátil čtvrté patro bývalé Tesly v Hradci Králové (3. 9. 2018). | foto: HZS Královéhradeckého kraje

Firma vyrábějící součástky pro elektrotechniku sídlí v areálu v ulici Víta Nejedlého.

„Denní světlo odhalilo, co všechno bylo požárem poškozeno. Plameny zničily nejen samotnou výrobní technologii a materiál, ale zároveň poškodily stropy, rozvody energií a vzduchotechniky, okna a vnitřní vybavení. Dále se požár podepsal na přístrojovém vybavení vedlejších dílen,“ sdělila mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.

Hlášení o požáru se k hasičům na dispečink dostalo v pondělí v 19:43. K požáru ve čtvrtém patře budovy vyjelo pět jednotek hasičů. Zraněného pracovníka si převzali zdravotničtí záchranáři.

Fotogalerie

Hasiči zahájili hned po příjezdu průzkum zasažené budovy. Kvůli tomu, že se uvnitř nacházely různé chemikálie a při požáru hořelo větší množství různých materiálů, musel probíhat zásah v dýchací technice.

„I z toho důvodu byl na místo zásahu povolán protiplynový kontejner, kde mají hasiči v zásobě dostatek dýchací techniky, kterou si průběžně po dobu zásahu vyměňovali,“ uvedla mluvčí Götzová.

Dalšímu šíření plamenů zabránili hasiči před 21. hodinou, kdy požár dostali pod kontrolu.

„Jednotky poté objekt procházely, kontrolovaly a vyhledávaly možná další skrytá ohniska. Takto například kontrolovala skupina hasičů z automobilového žebříku střechu objektu i za pomoci termokamery. Ještě o půlnoci nebyla ohlášena kompletní likvidace požáru. Celý prostor byl nuceně odvětrán pomocí přetlakové ventilace a na dohlídku zde zůstala dobrovolná jednotka z Třebše. Objekt byl předán majiteli, kterému byl nařízen 24 hodinový dozor nad požářištěm,“ řekla mluvčí.

Ihned po zahájení zásahu začal pracovat na místě i vyšetřovatel hasičů. Ten dnes v poledne informoval, že příčinou požáru bylo vznícení hořlavých par látky použité v technologickém procesu. Vznícení zapříčinil elektrostatický výboj. Škoda je vyčíslena na pět milionů korun.

Autor:
zpět na článek