iDNES.cz

Exnáměstek primátora Hradce musí městu uhradit 23 milionů, rozhodl soud

  11:44
Královéhradecký krajský soud potrestal podmínkou exnáměstka primátora Hradce Králové Josefa Malíře za předražený nákup parkovacího domu. Zároveň mu uložil zaplatit městu vzniklou škodu. Soud v kauze rozhodoval již podruhé, původně Malíře viny zprostil. Nejvyšší soud mu ale případ vrátil.

Bývalý náměstek primátora Josef Malíř u Okresního soudu v Hradci Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Předseda senátu Miroslav Mjartan nyní uložil bývalému náměstkovi trest 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na 4 roky. Městu má Malíř uhradit částku 23 088 430 korun, tedy sumu, kterou magistrát požadoval.

Rozsudek zatím není pravomocný. Lhůtu pro odvolání si ponechali obžalovaný i státní zástupce, který mu za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku navrhoval pětiletý trest.

Případ se táhne od roku 2011, kdy opoziční zastupitelé podali trestní oznámení kvůli koupi parkovacího domu Kollárova. Dohodu se společností Eube z roku 2007 podle nich neschválilo zastupitelstvo ani rada města, některé dokumenty nepovažovali za úplné a jiné dokonce chyběly. Parkovací dům v areálu bývalé mlékárny u hlavního vlakového nádraží měl stát podle revizního znaleckého posudku 41,6 milionů korun, ale město za něj v roce 2010 zaplatilo 75 milionů.

Oznámení směřovalo na neznámého pachatele, za viníka pak byl označen právě tehdejší náměstek primátora Hradce Králové Josef Malíř. Obžaloba jej vinila z toho, že jako předkladatel ostatním členům rady města a zastupitelstva vědomě podával nepravdivé a zkreslené informace se záměrem, aby Hradec Králové parkovací dům od soukromé firmy koupil.

„Podstatou věci je, že předražený projekt byl realizovaný, ale obžalovaný to vědomě zakrýval a neumožnil k tomu vést jakoukoli diskusi,“ řekl v lednu novinářům státní zástupce Petr Kouble.

Nebylo možné, abych projekt zmanipuloval, hájil se Malíř

Krajský soud Malíře v roce 2015 zprostil viny, žalobce se pak odvolal k Vrchnímu soudu v Praze, a ten odvolání zamítl. Kauzu zpátky do Hradce Králové poslal až Nejvyšší soud po dovolání nejvyššího státního zástupce.

V polovině ledna žalobce při novém projednání zopakoval, že vidí jednoznačnou vinu na straně Malíře. „Byl si vědom, že prezentovaná cena je výrazně vyšší,“ podotkl v závěrečné řeči státní zástupce Kouble.

Malířův obhájce obžalobu odmítl. „Můj klient jako úřední osoba nemá stejné postavení jako podnikatel. Pan Malíř v této pozici měl povinnost plnit veřejné zájmy. Často takové stavby nepřináší městu zisk,“ řekl.

Malíř u soudu zopakoval, že škodu městu nikdy úmyslně nezpůsobil. „Nebylo možné, abych projekt zmanipuloval a předložil městu. V takových případech rozhodovali jiní, já neměl žádnou pravomoc. Stavba měla dlouhou historii a vystřídalo se několik investorů,“ uvedl exnáměstek Malíř (jak se exnáměstek hájí, čtěte podrobněji v článku Malíř u soudu odmítl, že chtěl poškodit město).

V závěru dodal, že už prošel přes pět různých senátů a ani jeden ho neoznačil za viníka.

Byl hlavním garantem, řekl soudce

„Hlavním garantem byl obviněný. Že šlo o nevýhodnou cenu pro městu, šlo dovodit. Cena byla uhrazena o 25 milionu vyšší než cena obvyklá. Trest je odpovídající tomu, co spáchal a jak se choval při i po činu,“ zdůvodnil však nakonec rozsudek předseda senátu Mjartan.

Exnáměstek Josef Malíř stál už dříve před soudem v jiné kauze, která souvisela s jeho působením ve vedení města. Obžaloba ho vinila, že v souvislosti s rekonstrukcí a pronájmem hradeckého zimního stadionu porušil povinnosti při správě cizího majetku ve stadiu pokusu.

I v tomto případě byl obžalovaný, že způsobil městu milionové škody. Královéhradecký okresní soud ho zprostil obžaloby v roce 2015.

zpět na článek