iDNES.cz

Kraj zruší 1500 míst na školách. Skončí obory, o které nebyl zájem

  9:56
S novým školním rokem zanikne na středních školách a učilištích Královéhradeckého kraje celkem 1 500 míst. Kromě oborů, které v posledních letech studenty nelákají, zruší kraj také ty, jež by se na spojených školách překrývaly.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Redukce oborů představuje seškrtání necelé pětiny míst v krajem zřizovaných středních školách. Je to další krok po prosincovém schválení optimalizace středního školství v Královéhradeckém kraji.

Zastupitelé po bouřlivé debatě schválili spojení dosavadních 21 škol do 10 subjektů. Nyní rozhodnou, co a kde se bude na spojených školách učit. Redukce oborů se projeví od příštího školního roku.

Obory, s nimiž se nepočítá

(výběr)

  • SŠ služeb, obchodu a gastronomie HK: zahradnictví 
  • Gymnázium, SOŠ a VOŠ Nový Bydžov: obchodní akademie 
  • Zemědělská akademie Hořice: obchodní akademie, přírodovědné lyceum, zedník, podnikání, kuchař-číšník
  • SŠ průmyslová, textilní a polygrafická: ekonomika a podnikání, veřejnosprávní činnost
  • SPŠ stavební a OA Náchod: technické lyceum
  • SPŠ, Odborná škola a ZŠ Nové Město nad Metují: zemědělec-farmář, mechanik elektrotechnik, elektrikář-silnoproud, cukrář, truhlář, gastronomie, kuchař-číšník, podnikání-nástavba
  • SŠ gastronomie a služeb: Logistické a finanční služby
  • Střední škola strojírenská a elektrotechnická: elektrotechnika, kuchař-číšník, prodavač 

zdroj: Královéhradecký kraj

„Oborovou nabídku zaměřujeme tak, abychom školy tematicky jasně profilovali. Například ve Vrchlabí na učilišti budeme utlumovat službové obory kuchař, číšník, prodavač i obory, které už tam několik let nebyly. Třeba v Novém Bydžově se bude slučovat ekonomická škola a gymnázium a bude utlumen obor obchodní akademie. V Hořicích už nebudou obory, které nebyly otevřeny ani v letošním roce - obchodní akademie, přírodovědné lyceum. Na všech školách v kraji bude utlumen nástavbový obor podnikání, necháváme ho pouze v Hradci Králové. Končíme také s obory, které jsou duplicitní. Když slučujeme hradeckou školu gastronomie a služeb a školu ve Smiřicích, toto vzdělávání směrujeme do Smiřic,“ dává příklady náměstkyně hejtmana pro školství Martina Berdychová (Východočeši).

Studenti uzavíraných oborů se přesunu nemusejí obávat. „Děti, které jsou dnes třeba v prvním ročníku oboru kuchař - číšník ve Vrchlabí, dostudují až do třetího. Letos tam ale už nepřijmeme nové do prvního ročníku,“ uklidňuje Martina Berdychová. 

O svá místa se zatím nemusí obávat ani zaměstnanci škol. „Pracovní smlouvy se nemění, přecházejí na nové subjekty,“ ujišťuje.

Vedení kraje slibuje, že menší města, kde dosud školy před sloučením působily, o školská zařízení zcela nepřijdou. 

„Přímo ve zřizovacích listinách škol bude zapsáno, že vzdělávání a výchova budou poskytovány v jednotlivých městech. Například, když spojujeme školy v Hořicích a v Lázních Bělohradě, bude uvedeno, že poskytování vzdělávání bude pokračovat v těchto městech,“ potvrzuje Berdychová. 

Kraj otevře otázku gymnázií

Právě listiny a oborovou strukturu spojených škol budou na konci ledna schvalovat krajští zastupitelé. Na začátku února kraj vyhlásí výběrové řízení na nové ředitele.

„Od března nás čeká padesát konkurzů, které se budou konat plošně. Konkurzy se nebudou týkat jenom těch deseti škol, které spadly do optimalizačního procesu, ale i škol, kde ředitelům končí šestileté funkční období. Do června musíme mít vybráno,“ říká náměstkyně zodpovědná za školství.

Podle ní krajské školy nabídnou od letošního září o 1 500 míst méně a redukce bude pokračovat. 

„Teď nabízejí všechny střední školy v kraji zhruba 9 000 míst pro 4 000 dětí. Počet těchto míst v prvních ročnících chceme dál snižovat až na 6 000. V tomto roce chceme otevřít otázku gymnázií a počtu dětí ve třídě. Budeme se dívat i na další střední odborné školy, aby se obory nedublovaly. Byl to zatím první krok, ale musíme se tomu věnovat dále,“ uvádí Berdychová.

zpět na článek