iDNES.cz

Falešné léky v Ugandě obsahují křídu i jedy, píše autorka v nové knize

  9:46
Trutnovská spisovatelka Hana Hindráková se v poslední knize vrátila do míst, jež důvěrně zná. Do Afriky. Její šestý román, který vyšel v polovině září, popisuje smrtící byznys s falešnými léky v Ugandě.

Spisovatelka Hana Hindráková z Trutnova. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Hrdinka příběhu Ellen pomáhá ve zbídačené africké zemi dětem trpícím malárií. Brzy však ztratí veškeré iluze. Přestože pacienti dostávají léky, které dorazily z Číny, umírají dál. Její pátrání, kdo za výnosným obchodem s falešnými léky stojí, se promění v osudovou chybu a boj o život.

Hana Hindráková

Autorka knih Děti nikoho, Karibu Keňa, Dobrovolnice a Očarovaná líčí drsný život v africké Keni, kam se před lety dostala jako nadšená dobrovolnice. Aktuální novinku Smrtící byznys zasadila do Ugandy. Mimo Afriku se odehrává jediný její román, Lovci lebek, který napsala spolu s Jiřím Johánkem. Jde o detektivní thriller z prostředí ukrajinské mafie v Česku. 

Je předsedkyní neziskové organizace Fair, jež se snaží pomáhat chudým v Keni.

Hana Hindráková se v nové knize zabývá tématem, který Světová zdravotnická organizace označuje za jeden z hlavních problémů globálního zdravotnictví. Napodobeniny léků vyráběné v Asii obsahují křídu, cukr, mouku, ale také jedy nebo chemikálie, které jsou pro člověka nebezpečné.

S námětem částečně přišla česká dobrovolnice, která v Ugandě pracovala. Její příběh autorka doplnila o problematiku falešných léků. 

„Říkala jsem si, že to bude dva v jednom - napínavý příběh a současně osvěta, protože jak jsem zjistila, většina lidí o falešných lécích nikdy neslyšela. Stejně tak jako do té doby já,“ říká Hana Hindráková.

Příprava a shromažďování informací jí zabraly půl roku. Autorka se spojila s odborníky ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv, pročítala studie Světové zdravotnické organizace, komunikovala s ugandskou organizací National Drug Authority i ředitelem tamního Interpolu, aby získala informace k operaci Mamba zaměřené na překupníky s falešnými léky. 

„Protože jde o knihu z lékařského prostředí a já vystudovala ekonomii, vedla jsem také hodiny rozhovorů s mnoha lékaři. Nechtěla jsem, aby lidé z oboru o mé knize řekli, že je to snůška nesmyslů,“ poznamenává spisovatelka.

Smrtící byznys je už šestým románem Hany Hindrákové. S výjimkou jediného se všechny odehrávají v Africe. V prvním z roku 2012, Děti nikoho, zúročila své zkušenosti z Keni, kde pomáhala v neziskové organizaci. Spisovatelka je také autorkou tří cestopisných knih o Skotsku, Novém Zélandu a Ohňové zemi.

zpět na článek