iDNES.cz

Nová aplikace silničářů řidičům ukáže, kdy po cestě projel pluh

  9:08
Nového pomocníka budou mít během letošní zimy řidiči v Karlovarském kraji. Poradí jim webová aplikace silničářů. Zájemcům v zimě ukáže, kdy naposledy se cesty druhých a třetích tříd dočkaly ošetření.
Pluh na silnici u Hruškových Dvorů na Jihlavsku.

ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Aplikace už je dostupná na webu Údržby silnic Karlovarského kraje (ÚSKK).

„Samozřejmě chceme, aby silnice byly co nejvíce průjezdné, jako každý rok. V tom letošním budeme spouštět aplikaci, aby občané věděli, kde a v jakém časovém úseku auto údržby projelo. Bude se to týkat silnic druhých a třetích tříd, tedy těch úseků, které spravuje Karlovarský kraj,“ uvedl hejtmančin náměstek pro dopravu Martin Hurajčík. 

Zároveň zmínil, že zástupci kraje a silničářů aplikaci testovali už během minulé zimy, a to v uzavřeném režimu.

„Aplikace ukazuje silniční síť. Vidět jsou tam i silnice první třídy, nicméně ty má ve správě Ředitelství silnic a dálnic. Pomocí barevných čar lze v aplikaci určit, kdy naposledy ve kterém úseku byl pluh, fréza nebo auto údržby,“ přiblížil náměstek. Řekl také, že by do budoucna byl rád, pokud by podobná aplikace fungovala i v případě autobusů.

Data na server ÚSKK zprostředkoval dodavatel, s nímž krajští silničáři už nějakou dobu spolupracují v oblasti GPS. Zajišťuje jim jejich servis, tedy montáž, opravy a zároveň tuto novou službu.

„Nejsme první, kdo takovou aplikaci využívá. Dělá to i krajská údržba ve středních Čechách a potom také akciová společnost v Hradci Králové, která je naším ekvivalentem,“ řekl člen představenstva ÚSKK Pavel Raška. Právě u hradeckých kolegů se karlovarští silničáři inspirovali.

Kde najít aplikace

  • Údržba silnic:
    ts.uskk.cz:89/roadmap 
  • Údržba běžkařských stop:
    gis.kr-karlovarsky.cz/klm

„Funguje to tak, že každé vozidlo je vybavené GPS a jeho jízda se vykresluje v této aplikaci právě na základě GPS přenosu,“ popsal Pavel Raška. Aplikaci vidí jako dobrou pomůcku během zimy.

„Je třeba ale říct i to, že klimatické podmínky se mohou zejména v horách poměrně rychle měnit a úplně stoprocentní záruku vám to nedá,“ upozornil.

V případě některých horských úseků se totiž může stát, že ačkoli je vozidlo údržby ošetří, vítr je třeba během hodiny zase zavane sněhem. Proto je podle Pavla Rašky lepší v takových případech kontaktovat dispečink silničářů. Fungování nové aplikace si chtějí vyhodnocovat, aby věděli, kolik lidí tuto službu v zimě využije.

Kraj už jednu podobnou webovou aplikaci má. Již několik let ukazuje běžkařům, které úseky a kdy upravila rolba. Zájemcům přitom neřekne jen to, jak jsou na tom stopy v Krušných horách, ale také třeba ve Slavkovském lese či na Ašsku. Součástí aplikace je třeba také měření trasy, díky kterému si může člověk snadno spočítat, kolik kilometrů na lyžích ujel. 

O údržbu stop v západním Krušnohoří se stará společnost První Krušnohorská, která už je na zimu připravená. „Po dvou letech od pořízení sněžné rolby na Novohamersko se radujeme z dalšího přírůstku do krušnohorského strojového parku,“ oznámili běžkařům zástupci První Krušnohorské. 

Tři roky starý stroj bude sloužit zejména k posílení úpravy magistrály mezi Hřebečnou, Perninkem a Jelením. Doposud tato místa udržovaly stárnoucí rolby z Perninku, Božího Daru a extrémně vytížená rolba z Jelení.

zpět na článek