iDNES.cz

Boj s obří štikou na Skalce trval přes půl hodiny

  10:46
Krokodýl. Právě tak rybáři říkají obrovským štikám. O ulovení takového krokodýla sní většina z nich, ale dostat na háček velké zubaté monstrum se většině rybářů za celý život nepodaří a sáhne si na něj jen nepatrný zlomek z nich.

Václav Fikar, chebský rybář a spisovatel chytil na Skalce trofejní štiku 118 centimetrů dlouhou. | foto: Andrea Půlpánová

S jedním z mála štičích krokodýlů se nyní úspěšně utkal chebský rybář a spisovatel Václav Fikar. Z hlubin chebské přehrady Skalka vylovil bezmála patnáctikilovou štiku, dlouhou 118 centimetrů.

Václav Fikar

Český spisovatel, rybář a fotograf. Do roku 2007 závodil v rybolovné disciplíně přívlač, ve které získal také několik medailí z mistrovství ČR. V roce 2003 byl dokonce členem českého národního týmu na MS v Itálii.

Do jeho bibliografie patří Sezona chlupatých ploutví (2014), Zápisník šíleného rybáře (2010), Štika - královna českých vod (2006), Přívlač na mimopstruhových vodách (2004) a Krokodýl Dandý: obludná štika z Jesenice (2000).

Pravidelně publikuje na blogu www.vaclavfikar.cz

„Tak velké štiky se nechytají každý měsíc. Ani u nás, ani ve Skandinávii, ani jinde ve světě. Několikrát jsem byl za velkými štikami ve Švédsku, které je štikařskou Mekkou, ale takovou jsme tam nikdy nechytili,“ radoval se z výjimečného úlovku Václav Fikar, jehož jedna kniha je právě o lovu velkých štik.

Trofejní rybu chytil přívlačí. Jako nástraha mu posloužil devíticentimetrový wobler, který vodil prutem určeným k lovu mnohem menších dravců.

„Nebylo snadné krotit tak velkého predátora prutem s gramáží pouze 10-28. I proto souboj trval přes půl hodiny. Když jsem ho konečně přivedl k lodi, musel jsem vymyslet, jak ho dostanu do svého podběráku,“ popsal.

Zároveň podotkl, že kapitální štika bojovala do poslední sekundy jako lev. Přesto se mu podařilo rybího obra podebrat a vyzvednout do lodi.

„Několik štik přes metr jsem už chytil, tahle je ale zatím nejvíc. I kvůli zdolávání slabším prutem,“ ocenil. Poté, co si trofejní štiku vyfotil, pustil ji zpět do vod Skalky. „Dravec takových rozměrů je vzácný. Zaslouží si dál žít a stát se legendou,“ zdůvodnil.

Štičích krokodýlů v délce kolem sto dvaceti centimetrů se v kraji ročně uloví jeden až tři kusy. Nejlepší podmínky pro růst mají štiky na velkých vodních nádržích s dostatkem přirozené potravy.

Autor:
zpět na článek